تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - پیشگیری از ناشنوایی
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ جمعه 30 آبان 1393 توسط دکتر گیتا موللی

قسمت دوم

برنامه شنوایی سالم سال 2010 چیست ؟

     « شنوایی سالم در سال 2010 » بخشی از طرح سلامت عمومی « انسان سالم سال 2010 » است كه ارتقاء سلامت ملتها و روش های پیشگیری از بیماری ها را مدنظر دارد. اهداف برنامه انسان سالم افزایش كمیت و كیفیت زندگی و كاهش تناقض های موجود در سلامت و بهداشت ملتهاست. این برنامه, افراد, اجتماعات و متخصصین ـ در حقیقت همگی ما ـ را دعوت می كند گامهای ویژه ای را جهت اطمینان از سلامت مناسب بردارند تا همگی انسانها از زندگی طولانی مدت خود لذت ببرند.

 

 

v      کاهش کم شنوایی ناشی از سرو صدای بلند ( نویز )

     در قرن 21 باید شرایط محیطهای کاری پر سرو صدا اصلاح شود . کم شنوایی ناشی از سر و صدا به دو صورت ممکن است ایجاد شود ، یا در اثر یکبار قرار گرفتن در معرض اصوات بلند و ناگهانی ( ایمپالسی ) نظیر شلیک گلوله تفنگ یا انفجار یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اصواتی با سطوح شدتی متفاوت . سر و صدای زیاد ممکن است به طور ناگهانی منجر به کم شنوایی دائمی در فرد شوند در اثر صدمه شدید به ساختارهای گوش داخلی که همراه با وزوز گوش است . وزوز گوش عبارت است از زنگ زدن ، وزوز کردن یا صدای غرش در گوشها یا سر . کم شنوایی و وزوز ممکن است در یک یا هر دو گوش دائمی یا گذرا باشد . آسیبی که به آهستگی و در طول سالیان متوالی قرار گرفتن در معرض اصوات بلند رخ می دهد تغییرات گوناگونی در ساختار سلولهای موئی به وجود می آورد . این آسیب نیز منجر به کم شنوایی و وزوز گوشها می شود . هر دو نوع این کم شنوایی ها قابل پیشگیری اند. برنامه های حفاظت شنوایی کارگران شامل این موارد اند : کنترل مهندسی ، پایش و ارزیابی میزان صدا ، آگاهی دادن به کارگران ، ارزیابی و آزمایش شنوایی شناسی ، آموزش های بهداشتی ، و پیگیری ( شامل حفاظت شنوایی و / یا ارزیابی شنوایی / گوشی ) . همچنین باید سطح آگاهی عمومی را در مورد خطرات بالقوه اصوات بلند ، استفاده از تجهیزات حفاظت شنوایی ، انتخاب دستگاههای ایمن و ارزیابی شنوایی / گوش و حلق و بینی بالا برد . این عوامل همگی در پیشگیری از کم شنوایی ناشی از سر و صدا اهمیت به سزایی دارند .

     تقریباً 10 میلیون نفر در ایالات متحده دچار کم شنوایی دائمی غیر قابل برگشت در اثر قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد هستند . همچنین تخمین زده می شود روزانه 30 میلیون نفر در معرض سطوح خطرناک و آسیب زایی از سر و صدا باشند . کم شنوایی ناشی از سر و صدا شایع ترین بیماری شغلی است . 44% نجارها ، 48% لوله کش ها درجاتی از کم شنوایی را گزارش می کنند. 90% از کارگران معادن سنگ تا سن 52 سالگی دچار کم شنوایی می شوند و 70% از کارگران معادن فلزات و غیر فلزات تا سن 60 سالگی کم شنوایی را تجربه می کنند.

     در سنین 35 تا 60 سا لگی مردان بیش از زیان دچار آسیب های شنوایی می شوند . کم شنوایی ناشی از نویز ممکن  است در اثر صداهای انفجاری ، ناگهانی و ضربه ای نظیر انفجارها ایجاد شود . این صداها ممکن است به طور ناگهانی سبب کم شنوایی دائمی در فرد شوند . همچنین ممکن است قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اصوات بلند در محل کار یا محلهای تفریحی کم شنوایی ایجاد کند. پیامد شنیدن این اصوات در سالیان متوالی سبب صدمات پیشرونده شنوایی می شود . کم شنوایی ناشی از نویز بستگی به بلندی صدا ، فاصله فرد از اصوات آسیب زا ، مدت قرار گیری در معرض صدا و ویژگی های فردی افراد دارد . بسیاری از این عوامل قابل پیشگیری و کنترل اند .

 

v      کاهش اوتیت میانی در کودکان و بزرگسالان :

-         وضعیت موجود در سال 1997 : ویزیت  344 مورد در هر 1000 مراجعه کننده زیر 18 سال .

-         هدف : رسیدن به 294 ویزیت اوتیت میانی در هر 1000 نفر مراجعه کننده به مراکز درمانی در سال 2010

      اوتیت میانی یا عفونت گوش میانی شایع ترین بیماری گوش در کودکان است . هزینه های بهداشتی برای اوتیت میانی در ایالات متحده سالیانه به 3 تا 5 میلیارد دلار می رسد . اوتیت میانی غالباً تکرار شونده است و سبب ایجاد دوره هایی از کم شنوایی می شود که در طی دوران بحرانی زبان آموزی کودک رشد زبانی و گفتاری و آموزشی وی را متاثر می کند.

 

v      کاهش میزان کم شنوایی ناشی از سر و صدا در کودکان و جوانان کمتر از 17 سال

 

v      کاهش کم شنوایی بزرگسالان در محیطهای در معرض سر و صدای شدید.

 

v      افزایش میزان دسترسی افراد دچار ضایعه شنوایی به خدمات توانبخشی شنوایی و تجهیزات مربوطه نظیر سمعک ، کاشت حلزون ، وسایل کمک لامسه و دیگر تجهیزات کمک شنیداری مناسب .

 

v      افزایش تعداد افرادی که طبق برنامه مورد ارزیابی شنوایی قرار می گیرند .

      غربالگری شنوایی اثرات سوء کم شنوایی را کاهش می دهد . در مورد نوزادان نیاز به راهکارهای ارزیابی و معیارهای متفاوتی است که کودکان کمتر از 18 ماه را در بر میگیرد . در مورد بزرگسالان 18 سال به بالا تا سن 50 سالگی باید هر ده سال یکبار غربالگری شنوایی صورت گیرد و پس از 50 سالگی افراد مورد پایش بیشتری قرار گیرند .

 

v      افزایش تعداد افرادی که توسط پزشکان جهت ارزیابی و درمان اختلالات شنوایی ارجاع داده می شوند .

 

v      افزایش میزان استفاده از تجهیزات و شیوه های حفاظت شنوایی

 

استراتژی پیشگیری از ناشنوایی سازمان بهداشت جهانی :

      اقدامات سازمان بهداشت جهانی در پیشگیری از ناشنوایی و اختلالات شنوایی به اعضای آن کمک می کند تا کم شنوایی و ناتوانی های متعاقب آن را از طریق فعالیتهای مقتضی کاهش داده یا به حداقل رسانند .

    در این راستا سازمان بهداشت جهانی چندین هدف را پیش روی خود قرار داده است که عبارتند از :

-         حمایت از طرحهای پژوهشی در جهت گردآوری اطلاعات و داده های مناسب در مورد وضعیت کم شنوایی در کشورها

-         استراتژی های پیشگیری از کم شنوایی :

·        کنترل داروهای اتوتوکسیک

·        کاهش اوتیت میانی مزمن و درمان آن

·        کاهش سر و صدای شدید

·        تجویز مناسب و بهنگام سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی

-         برنامه های ملی : کمک به کشورها جهت اجرای برنامه های ملی پیشگیری از ناشنوایی و کم شنوایی

-         ارتقاء آگاهی های عمومی و تخصصی

 

راهکارهای تدوین استراتژی پیشگیری از ناشنوایی در کشور ایران :

      با توجه به مطالب ذکر شده در مقاله حاضر بی تردید لازم است جهت پیشگیری از ناشنوایی در کشورمان ایران راهکارهای مناسبی تدوین گردد . در حال حاضر آموزش و توانبخشی ناشنوایان بطور عمده پیش از دبستان و بعد از دبیرستان در دست سازمان بهزیستی کشور و در سالهای 18-7 سالگی ( سنین مدرسه ) تحت نظر سازمان آموزش و پرورش استثنایی است . اما خدمات موجود بیشتر در جهت آموزش و توانبخشی و نه پیشگیری است . می توان اهداف برنامه پیشگیری از ناشنوایی را در کشورمان به این ترتیب خلاصه نمود :

الف ) تهیه بانک اطلاعاتی کامل و دقیق پیرامون ناشنوایی و کم شنوای

ب ) شناسایی کم شنوای در بدو تولد از طریق برنامه های غربالگری همگانی شنوایی

ج ) تدوین برنامه های مداخله بهنگام جهت نوزادان و خردسالان کم شنوایی شناسایی شده و ارائه مشاوره های لازم برای خانواده های آنان

د ) ارتقاء آگاهی های عمومی و تخصصی پیرامون کم شنوایی و ناشنواییی

هـ ) کنترل ازدواجهای خویشاوندی و ارائه مشاوره های لازم پیش و پس از ازدواج

و ) پایش و کنترل شنوایی در مقاطع پیش دبستانی ، دبستان ، راهنمایی و دبیرستان

ز ) کاهش کم شنوایی های ناشی از سرو صدای شدید ( نویز ) در نوجوانان و بزرگسالان

ح ) ارائه خدمات تشخیصی و توانبخشی و وسایل کمک شنوایی مناسب .

خ ) کنترل بیماریهای عفونی به ویژه ( سرخک ، سرخجه ، مننژیت ) در زنان ، مادران و نوزادان

 

بحث و نتیجه گیری :

     کم شنوایی معلولیت پنهان که غالبا× بسیار دیر شناسایی شده و اثرات بسیار زیانبار و معلولیت زایی بر روی افراد و جوامع می گذارد  ، غیر قابل درمان اما قابل پیشگیری است .

     ارائه هر گونه راهکار مقتضی جهت پیشگیری از هر نوع معلولیت ، در درجه نخست ، مستلزم وجود اطلاعات کامل ، جامع و دقیق از میزان شیوع و بروز آن در جامعه مورد نظر است .

    لازم است طرحهای پژوهشی منطقه ای ، استانی و کشوری در جهت تعیین میزان شیوع کم شنوایی در بدو تولد ، سنین مدرسه و همه مقاطع سنی تهیه شود و میزان بروز کم شنوایی نیز در بررسی های سالانه / چند سالانه تعیین گردد . پراکندگی کم شنوایی در شهرها و استانهای مختلف باید مورد مطالعه قرار گیرد . و اطلس توزیع کم شنوایی در ایران تهیه گردد .

     امروزه فن آوری های جدید این امکان را فراهم نموده است که در بدو تولد نوزادان ناشنوا تشخیص و شناسایی شوند . مطالعات علمی دهه های اخیر حاکی از اینست که در صورت شناسایی نوزادان ناشنوا در بدو تولد و فراهم شدن امکان مطالعه و توانبخشی بهنگام پیش از 6 ماهگی ، این کودکان قادر خواهند شد در سالهای بعدی از نظر مهارتهای زبانی ، کلامی و شناختی عملکردی همانند همسالان شنوایی خود داشته باشند . برنامه های غربالگری شنوایی نوزادان با هزینه ای اندک ، خیلی سریع و راحت وجود هر گونه كم شنوایی را در نوزادان شناسایی می كند با استفاده از آزمایش
OAE  1 و ABR 2 در عرض 2 دقیقه بدون درد و ناراحتی و در هر شرایطی این برنامه ها اكنون در سراسر جهان اجرا می شوند و روز به روز به تعداد چنین برنامه هایی افزوده میشود. در كشور ما ایران چند سالی است برنامه های غربالگری شنوایی نوزادان آغاز گشته است اما تا همگانی شدن و كشوری شدن چنین برنامه هایی و تشخیص همه نوزادان كم شنوا در بدو تولد هنوز گامهای بسیاری باقی مانده است .

     پس از شناسایی نوزادان كم شنوا, اساسی ترین اقدام ارائه مشاوره های لازم به والدین و خانواده ها و تدوین پروتكل های مداخله ای مناسب است . در این راستا لازم است مراكز مداخله بهنگام جهت خانواده های كودكان كم شنوا و ناشنوا تاسیس شوند كه به ارائه خدمات مناسب برای خانواده ها بپردازند .

    همچنین لازم است سطح آگاهی های افرادنسبت به كم شنوایی ارتقاء یابد همه مادران و پدران و خانواده ها باید از سنین بحرانی زبان آموزی و نشانه های كم شنوایی آگاه باشند تا در صورت وجود كودك كم شنوا ارجاع مناسب و بهنگام صورت گیرد . پزشكان و سایر رشته های پزشكی و دیگر متخصصین باید از نشانه ها و علل كم شنوایی آگاه باشند . لازم است سمینارها , كارگاهها و كنفرانس ها و بازآموزی های تخصصی در خدمت متخصصین و كارشناسان مربوطه برگزار گردد .

    عفونت های گوش میانی در دوران كودكی و خردسالی بسیار شایع است . ویژه بهنگام سرماخوردگی ساده و آنفلوانزا بسیاری از كودكان دچار عفونت گوش میانی ( اصطلاحاً اوتیت میانی ) می شوند كه درصورت عدم مراجعه به پزشك و عدم معالجه مناسب این عفونتها مزمن می شوند . اوتیت میانی مزمن در سالهای كودكی بصورت موقت سبب بروز كم شنوایی هایی در كودكان می گردد كه اثرات سوئی بر روی مهارتهای كلامی و زبانی آنها برجا می گذارد از این رو یكی دیگر از اهداف پیشگیری , آگاه سازی عموم خانواده ها در ارتباط با جدی گرفتن عفونتهای گوش میانی است .

      بسیاری از كم شنوایی ها در اثر استفاده از داروهای اتوتوكسیك ایجاد می شوند . این داروها كه شامل بسیاری از آنتی بیوتیك ها از جمله جنتامایسین , اریترومایسین و خانواده استروئیدها هستند آسیب های غیر قابل جبرانی به سیستم گوش داخلی وارد می كنند. بنابراین لازم است در جهت كنترل این موارد افراد و متخصصین آگاهی های لازم را كسب كنند.

     بیشترین موارد كم شنوایی در كشور ما مربوط به كم شنوایی های ارثی است كه ریشه خانوادگی دارند. در این میان مهمترین عامل كم شنوایی ازدواجهای خویشاوندی است . مقتضی است آگاهی های لازم در این خصوص در خدمت اقشار مختلف جامعه قرار گیرد . و خانواده ها از خطرات ازدواجهای خویشاوندی آگاه گردند . مشاوره های مناسب و تخصصی پیش و پس از ازدواج و حتی پس از بدنیا آمدن فرزند ناشنوا در یك خانواده باید در خدمت خانواده ها قرار گیرد .

      كم شنوایی در هر سنی ممكن است ایجاد شود . انواع كم شنوایی های پیشرونده در سالهای خردسالی یا كودكی بتدریج خود را نشان می دهند . از این رو شنوایی كودكان در خردسالی , سنین پیش دبستانی و مدرسه دائماً باید مورد كنترل و پایش قرار گیرد و غربالگری و شناسایی شنوایی در مقاطع مختلف تحصیلی جزء برنامه های كشوری و سراسری همه كودكان باشد .

     شنیدن اصوات بلند می تواند سبب بروز كم شنوایی دائمی و غیر قابل برگشت در فرد شوند . اما از آنجا كه نشانه های آن تدریجی و در طول سالیان ایجاد می شود غالباً افراد متوجه آن نمی شوند . كم شنوایی ناشی از اصوات بلند معمولاً تدریجی و بی درد اما متاسفانه دائمی است . زیرا زمانی كه عصب شنوایی و سلولهای حسی اش از بین بروند دیگر قابل ترمیم و بازسازی نیستند . واقعیت اینست كه انسانها نه تنها حق برخورداری از سكوت و آرامش را دارند , بلكه در حقیقت سلات آنان در گروه آن است . نكته حائز اهمیت اینست كه كم شنوایی  ناشی از اصوات بلند قابل پیشگیری است . همه افراد باید از خطرناك بودن اصوات بلند و چگونگی حفظ سلامتی خود در طی زندگی روزانه آگاه باشند . آمارها حاكی از اینست كه در سالهای اخیر سن بروز كم شنوایی كمتر و كمتر می شود . استفاده از هدفن , واكمن , شنیدن موسیقی های بلند ( به ویژه در مكانهای بسته مانند اتاق یا ماشین یا از طریق هدفن ) , اسباب بازی های پر صدا و انواع تفریحات صدا دار , همچنین قرارگیری در معرض سر و صدای بلند در محل كار , منزل یا ترافیك می توانند موجب بروز كم شنوایی دائمی غیر قابل برگشت در افراد شوند . بنابراین بهتر است به همه افراد آگاهی داده شود تا از گوشهای خود در مقابل كم شنوایی ناشی از اصوات بلند محافظت كنند.

     یكی دیگر از عمده ترین علل بروز كم شنوایی ابتلا به بیماری های عفونی است . مهمترین این بیماریها عبارتند از مننژیت , سرخك , سرخجه و انواع بیماریهای عفونی . در صورتی كه مادر در هنگام بارداری یا حین زایمان مبتلا به این بیماریها گردد و یا كودك خود دچار بیماری گردد ممكن است منجر به كم شنوایی كودك گردد . بسیاری از این بیماریها به راحتی قابل پیشگیری و درمان است .

     لازم است همه دختران بر ضد بیماری سرخجه و سرخك و اریون واكسینه شوند. همچنین مادران در هنگام بارداری باید مورد مراقبت قرار گیرند تا از ابتلا به بیماری های عفونی به ویژه سرخك و سرخجه جلوگیری به عمل آید . سرخجه به ویژه در سه ماهه نخست بارداری علت بسیاری از موارد كم شنوایی است . پس از تولد كودكان باید مورد مراقبت قرار گیرند و در صورت ابتلا به مننژیت یا دیگر بیماریهای  عفونی تحت درمان مناسب و مقتضی قرار گیرند و شنوایی آنان تحت كنترل قرار گیرد .

     پس از تشخیص و شناسایی كودك یا بزرگسال كم شنوا مناسب ترین اقدام , تجویز سمعك مناسب , آغاز برنامه های توانبخشی
 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS