تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - برای جوانان ناشنوا(قسمت دوم)
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ جمعه 30 آبان 1393 توسط دکتر گیتا موللی

اذیت‌كردن، مسخره‌كردن، ناراحت‌كردن

گاهی ممكن است افرادی شما را بزنند، اذیت كنند، مسخره كنند و یا شما را با كارهای خود ناراحت كنند. ممكن است برای شما اسمی بگذارند كه ناراحتتان می‌كند، این كارها داخل مدرسه یا بیرون از آن غیرقابل قبول است. به یك نفر این اتفاقات را بگوئید تا به شما كمك كند.

اگر این آزارها به دلیل كمرویی شماست، می‌توانید كاری كنید؛ مثلاً.

£ گاهی اوقات می‌توانید جمله‌ای آماده كنید كه همیشه برای دراین مورد  به كار ببرید (البته اگر لازم می‌دانید).

 

بزرگ شدن

بزرگ شدن از حالت یك كودك به یك بزرگسال، روندی طولانی است. در ابتدا هورمونهای مختلفی در بدن ایجاد می‌شوند و باعث می‌شوند بدن شما تغییراتی كند. این همان شروع بلوغ است. همه نوجوانان تقریباً در 9 ‌تا‌ 16 سالگی به بلوغ می‌رسند . بعضی از نوجوانان كه دچار بیماریهای خیلی نادری هستند باید داروهایی مصرف كنند تا به بلوغ برسند.

به هنگام بلوغ، هر كس به میزانی تغییر می‌كند- در واقع تغییرات بدن در هر كسی با سرعت‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. گرچه ممكن است این امر باعث نگرانی شما شود اما یادتان باشد فقط شما نیستید كه این حالتها را دارید همه دوستان و همسالان شما هم همینطور هستند!!

بلوغ دختران معمولاً در سنین 9 تا 16 سالگی آغاز می‌شود. تغییرات مهمی كه در بدن ایجاد می‌شود عبارتند از:

 

— ممكن است وزن و قد شما افزایش یابد، اغلب این تغییرات خیلی سریع اتفاق می‌افتد.

— بعضی قسمتهای بدن شما تغییراتی می‌كنند، درد میكنند یا حساس می شوند.

— — ممكن است پوست و موی شما چرب شود و یا جوش بزنید.

— بیشتر عرق می‌كنید.

— چند وقت بعد عادت ماهیانه شروع می‌شود.

— ممكن است اخلاقتان دائماً تغییر كند (گاهی خوشحال باشید گاهی ناراحت گاهی عصبانی)

می‌توانید اطلاعات بیشتری در این مورد را از كتابها، صحبت با معلم و مشاور مدرسه بدست آورید. و یا با مادر، خواهر یا خانواده خود صحبت كنید.

سئوالات نوجوانان معمولاً عبارتند از:

… آیا همه تغییرات مربوط به بلوغ در بدن من ایجاد می‌شود؟

… آیا می‌توانم با جنس مخالف خود ارتباط داشته باشم؟

… آیا می‌توانم بعدها ازدواج كنم؟

… آیا من هم می‌توانم بعدها بچه‌دار شوم؟

خوبست با مراكز، انجمن‌ها یا متخصصی هم در این مورد صحبت كنید و اطلاعات دقیق‌تری بگیرید.

 

مراقبت شخصی از خود

 

خیلی طبیعی است بیشتر با بدن خود آشنا شوید و از كارهای مربوط به هریك از اعضای بدن خود آگاه باشید. شاید نیاز داشته باشید برخی سئوالات خصوصی‌تر را از مادر، خواهر، پزشك یا مشاور مدرسه بپرسید. می‌توانید به دیگران بگوئید قبل از اینكه وارد اتاقتان شوند، دَر بزنند و یا زمانی كه در حمام هستید دَر را قفل كنید و كسی حق وارد شدن نداشته باشد. مهم است همه ما بدن خودمان را خوب بشناسیم و در موردش بیشتر بدانیم.

بسیاری از از رشد و تغییرات بدن خود راضی هستند. ممكن است بعضی از نوجوانان خجالتی شوند و دوست نداشته باشند كسی آنها را نگاه كند. این امر بسیار طبیعی است. اگر سوالاتی دارید باید به شخصی كه برای پرسیدن سئوالاتتان انتخاب می‌كنید، كاملاً اعتماد و اطمینان داشته باشید و سئوالاتتان را با هر كسی مطرح نكنید.

هرچه بیشتر رشد كنید، مستقل‌تر می‌شوید و بیشتر دوست دارید تنها باشید و سئوالات خصوصی‌تری در ذهن شما شكل می‌گیرد. شاید دلتان بخواهد كارهایی كنید كه قبلاً نمی‌كردید و دوست داشته باشید با همه متفاوت باشید. می‌توانید از خانواده خود بخواهید قبل از آمدن به اتاقتان دَر بزنند و كمی صبر كنند. می‌توانید كارهای شخصی‌تان را خودتان انجام دهید و اگر نمی‌توانید یك نفر (مثلاً مادر) مسئول كارتان باشد.

 

جنس مخالف

 

معمولاً نوجوانان علاقمند می‌شوند با جنس مخالف صحبت كنند، بخندند و به آنها اعتماد كنند. عشق بخش كوچكی از این ارتباطات است. عشق بخش هیجان‌انگیز و طبیعی روند بزرگ شدن شماست. ممكن است ابتدا در این مورد اطمینان نداشته باشید و احساسات جدیدتان برای شما عجیب باشند ولی بتدریج به آن عادت می‌كنید. اینطور نیست كه هر دو نفری كه با هم صحبت می‌كنند حتماً همدیگر را دوست دارند. عشق چیزی است كه مربوط به سالهای بعد و زمانی است كه كاملاً بزرگتر شده‌اید. ممكن است خیلی از كسانی كه می‌گویند دوستتان دارند، فكرهای بدی در سر داشته باشند.

ازدواج مربوط به سالهای بعد است. فكر كردن به ازدواج در سن شما بی‌معناست. تصمیم برای ازدواج پس از فارغ التحصیل شدن از مدرسه است.

اگر مایل هستید در مورد احساسات خود با خانواده، مشاور مدرسه یا یك فرد مورد اطمینان صحبت كنید اشكالی ندارد. قبل از گرفتن برخی تصمیم‌ها و انجام كارهایی از روی احساس حتماً با یك نفر بزرگسال مورد اعتماد صحبت كنید.

شما پس از پایان مدرسه می‌توانید ازدواج كنید. می‌توانید با یك پسر ازدواج كنید و این تصمیم مربوط به خود شماست. اما پیش از آن حتماً با یك یك فرد آگاه مشاوره كنید تا بعدها دچار مشكل نشوید.

ممكن است بخواهید به بعضی از عشق‌هایی كه در سر دارید پایان دهید یا بعضی از فكرها را از سرتان بیرون كنید. شاید كسی كه قبلاً به شما گفته است دوستتان دارد اكنون دیگر دوستتان نداشته باشد و یا متوجه شوید حرفهایش درست نبوده است. این چیزها ممكن است برای شما مشكل باشد و سبب شود ناراحت شوید و غصه بخورید. اما همة اینها بخشی از بزرگ شدن شماست معمولاً خانواده شما بهترین كسانی هستند كه می‌توانید در این مورد با آنها صحبت كنید.

ممكن است اصلاً به كسی علاقه نداشته باشید. این هم خیلی طبیعی است!! برای برخی از شما این احساسات در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد. زمان زیادی پیش رو دارید بهتر است بیشتر در مورد خودتان فكر كنید. خود را بهتربشناسید و بهتر تصمیم بگیرید دنبال چه چیزی هستید. می‌توانید سئوالات خاص خود را پس از ساعت درس از معلم یا مشاور مدرسه بپرسید.

همه احساسات، افكار و تغییرات داخلی و بدنی شما نشان‌دهنده بزرگ شدن شماست. همه نوجوانان با این موارد روبرو هستند و اینها نشان می‌دهد به تدریج از یك دختر كوچك به یك دختر جوان تبدیل می‌شوید. اما باید همیشه مراقب باشید احساسات شما باعث نشود آینده شما از بین برود. این دوره حساس‌ترین دوره زندگی شماست! هرچه بیشتر در مورد خود بدانید و هرچه با افراد آگاه‌تری مشورت كنید راه بهتری انتخاب خواهید كرد، دوستان بهتری خواهید داشت و علاقمندی‌های عاقلانه‌تری پیدا خواهید كرد.

 

مطمئن باشید می‌توانید!

 

 
طبقه بندی: خانواده، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS