تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - آزار و زورگویی بین کودکان(راهنمای والدین)
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ دوشنبه 17 آذر 1393 توسط دکتر گیتا موللی

زمانی كه والدین متوجه می شوند فرزندشان مورد آزار و زورگویی قرار گرفته است، دچار احساسات بسیار شدیدی می شوند. در ابتدا ممكن است احساس كنند در انزوا قرار گرفته اند، خشمگین یا غمگین شوند و یا احساس گناه به آنها دست دهد. اما نكته اساسی این است كه به خاطر داشته باشید همیشه راهی برای پایان دادن به این امر وجود دارد.

این كتابچه برای والدین همه كودكان با نیازهای ویژه (كودكان ناشنوا، نابینا، كودكان دچار اختلالات یادگیری، كودكان با سندرم داون و ...) طراحی شده است وحاوی بعضی از سخنان والدین نیز در این رابطه میباشد.

 

آزار و زورگویی چیست؟

آزار / زورگویی كه ممكن است در هر جایی اتفاق بیفتد در مدرسه، اجتماع و حتی روی خط اینترنت- عبارت است از این كه «فردی عملاً كارهای ناخوشایندی را دائماً برای آزار دیگری انجام دهد و مشكل بتوان جلوی او را از این كار گرفت.» زورگویی یا قلدری رفتاری پرخاشگرانه و عمدی است كه در اثر عدم توازن قدرت در بین كودكان به وجود می آید. این كار دائماً تكرار می شود. زورگویی / قلدری به اشكال مختلف صورت می گیرد:

- زورگویی كلامی: به كار بردن القاب زشت، مسخره كردن، آزار زبانی و ...

- زورگویی فیزیكی: هل دادن، لگد زدن، نیشگون گرفتن، كتك زدن، خراب كردن وسایل دیگری و...

زورگویی غیرمستقیم: تهمت زدن، پخش شایعات و داستان های بد در مورد فرد، راه ندادن فرد در گروه دوستان

زورگویی الكترونیك: فرستادن پیامك، تلفن زدن، پست الكترونیك، چت كردن و ...

«او می خواهد كاری كند كه دیگران خوششان بیاید، می خواهد با همه دوست باشد به همین دلیل متوجه نمی شود مشكلی در كار است».

«...طولی نكشید كه همه متوجه شدند می توانند از او برای كارهای خود استفاده كنند.»

«او به بوها حساسیت بیش از حد دارد. آنها در اتاق اسپری می زنند و او مجبور می شود از اتاق بیرون برود.»

كودكان با نیازهای ویژه ممكن است اشكال مختلفی از آزار / قلدری را تجربه كنند  وبیشتر در معرض زورگویی / قلدری قرار داشته باشند. كودكان با نیازهای ویژه سه برابر بیشتر از همسالانشان در معرض آزار قرار دارند.

هر چه كودك آسیب پذیرتر باشد، بیشتر ممكن است در معرض زورگویی / قلدری قرار گیرد. عقاید، احساسات و پیش فرض های افراد در مورد ناتوانی می توانند آزار رساندن به این كودكان را بیشتر كند.

از كجا متوجه شویم فرزندمان در معرض قلدری / زورگویی است؟

مشكل می توان مطمئن شد كه كودك در معرض زورگویی است. بعضی از كودكان احساسات خود را مخفی می كنند و اكراه دارند به كسی چیزی بگویند. بعضی دیگر از كودكان توانایی ارتباطی مناسبی ندارند و قادر نیستند در مورد اتفاقاتی كه برایشان رخ می دهد توضیح دهند. بعضی از كودكان نیز متوجه نمی شوند كه مورد آزار قرار گرفته اند.

«فرزندم در سرویس مورد آزار قرار می گرفت. او را كتك می زدند و می خندیدند. اما او به ما نگفته بود زیرا تصور می كرد آنها دوستان او هستند ... این موضوع را پسرمان به ما نگفت بلكه مادر یكی از دانش آموزان به ما گفت كه دخترش از دیدن این كارها ناراحت شده و گریه كرده بود».

«به سختی می توان فهمید برای او چه اتفاقی می افتد. او نمی فهمد دیگران به او زور می گویند و این كارهایی كه می كنند، بازی نیست».

 

والدین در مورد علایم آزار دیدن چه می گویند؟

نشانه های خاصی به ما كمك می كند متوجه شویم فرزندمان احتمالاً مورد آزار و زورگویی / قلدری قرار گرفته است:

- كودك از همه كناره گیری می كند.

- وقتی به خانه می آید بریدگی و جراحت هایی دارد.

- وسایلش را گم می كند.

- در كلاس تنها می نشیند و با كسی صحبت نمی كند.

- مایل است زنگ های تفریح در كلاس بماند.

- دوست ندارد به مدرسه یا باشگاه برود هر جا كه او را آزار می دهند.

- در انجام تكالیفش قصور می كند.

- اخلاقش تغییر كرده است افسرده، خشمگین و ناراضی شده است.

- كارهایی می كند كه قبلاً نمی كرد مثلاً جای خود را خیس می كند.

- در خانه با خواهر و برادرها و دیگر افراد خشونت می كند.

- احساس اضطراب می كند.

خوابش دچار مشكل شده است.

- مایل است مسیرش را تا مدرسه و یا زمان رفت و آمدش را تغییر دهد.

- دیر به مدرسه می رسد.

- در زنگ های تفریح مایل است همیشه كنار ناظم یا معلم بماند.

«او خیلی تغییر كرده و ساكت تر از قبل شده است. جمعه صبح خیلی مریض شده بود، فكر می كنم دچار اضطراب بود. مطمئنم اتفاقی برایش افتاده است».

«او صبح خیلی ناراحت بود و می گفت دلش نمی خواهد مدرسه برود. هر كاری می كرد كه مدرسه نرود».

«وقتی پسرم به خانه آمد همه لباس هایش پاره شده بود، كلاهش را گم كرده بود. خیلی مواقع خراش هایی روی بدنش است. تازگی شب ها خواب های بد می بیند.»

 *گاهی هم كودكان در این مورد به یك نفر چیزهایی می گویند.

 با فرزندتان در مورد زورگویی / قلدری صحبت كنید:

 اگر تصور می كنید فرزندتان مورد زورگویی و آزار قرار می گیرد، تلاش كنید در این مورد با او صحبت كنید. برای برخی از كودكان صحبت در این مورد مشكل است و ممكن است به سوالات مستقیم به خوبی پاسخ ندهند. در این حالت از آنان سوالات صریح نپرسید. برای مثال بپرسید روز را چگونه گذرانده اند یا چه احساساتی دارند. به آنها فرصت و زمان دهید تا در مورد همه چیز با شما صحبت كنند.

«هر وقت او نمی خواهد صحبت كند او را مجبور به این كار نمی كنم. صبر می كنم تا خودش سر صحبت را باز كند. در مورد آن روز از او می پرسم. این كه نهار چه خورده است. چه كارهایی كرده و چه چیزهایی دیده است. با چه كسی بازی كرده است و این كه آیا اصلاً بازی كرده است یا خیر»

 نكاتی در مورد صحبت كردن با فرزندتان در مورد زورگویی / قلدری

اگر نگران این هستید كه فرزندتان مورد زورگویی قرار گرفته باشد این سوالات را می توانید با او مطرح كنید:

- امروز در مدرسه چه كارها كردی؟

- با كی بازی كردی؟

- چه بازی هایی كردی؟

- بازی خوب بود؟

- می خواستی با كس دیگری بازی كنی؟ یا بازی دیگری بكنی؟

- ساعت نهار چه كار كردی؟

- در مدرسه كسی هست كه او را دوست نداشته باشی؟ چرا؟

- فردا هم دوست داری مدرسه بری؟

سوالاتی كه می پرسید بستگی به سن كودك، سطح درك او و موقعیت دارد.

«وقتی ازش می پرسم خراش های بدنش مربوط به چه هست، او به دروغ می گوید زمین خورده است. بالاخره چند روز بعد و پس از سوال وپرسشهای زیاد به ما گفت چه اتفاقی برایش افتاده است»

اگر توضیح دادن در مورد اتفاقات برای فرزندتان مشكل است:

 برای برخی از كودكان مشكل است به این گونه سوالات پاسخ دهند. در این صورت می توانید از دیگر راه های ارتباطی استفاده كنید. برای مثال:

- در مورد آن روز برایش نقاشی بكشید یا از او بخواهید نقاشی اتفاقات آن روز را برایتان بكشد. می توانید نقاشی زنگ تفریح، ساعت نهار، داخل كلاس درس، مسیر رفت و آمد از منزل تا مدرسه و نقاشی بازی هایی كه كرده اند را برایش بكشید.

- از اسباب بازی، عروسك های انگشتی یا حیوانات برای تشویق او به صحبت كردن استفاده كنید. می توانید داستان كودكی را برایش بگویید كه مورد آزار قرار گرفته است. سپس در همین داستان گویی اهمیت این كه این مسئله را با یك بزرگتر مطرح كند، گوشزد كنید. گاه برای كودك راحت تر است به یك اسباب بازی یا عروسك بگوید چه اتفاقی برایش افتاده است.

 - می توانید از یك تقویم روزانه، دفتر خاطرات یا جعبه ای استفاده كنید كه هر دوی شما مسایل و سوالات خود را در آن بنویسید، سپس در یك فرصت مناسب و در سكوت در مورد آن با یكدیگر صحبت كنید.

- احساسات كودك را در طول روز یادداشت كنید و میزان بالا و پایین رفتن آن را در نظر داشته باشید. مثلاً می توانید از یك چراغ راهنمایی یا یك وسیله سنجش دیگر برای این كار استفاده كنید كه شماره ها یا رنگ های متفاوت نشانه شدت و ضعف احساسات مختلف كودك باشند. مثلاً در چراغ راهنمایی سبز برای احساس خوب، زرد برای معمولی بودن و چراغ قرمز برای ناراحتی به كار می رود.

- نقشه مدرسه را برایش بكشید و از او بخواهید قسمت های مختلف مدرسه را رنگ های مختلف كند. رنگ ها می توانند نشانه احساسات مختلف باشند.

- از تصاویر چهره های متفاوتی استفاده كنید كه هر یك احساسات خاصی را نشان می دهند.    می توانید تصویر چهره های شاد، غمگین، خشمگین یا گریان را رسم كنید و از كودك بخواهید انتخاب كند كه كدامیك از این حس ها را دارد.

- می توانید از نشانه های دیداری نظیر تصاویر كتاب ها، كارت های خاص و نشانه های ارتباطی استفاده كنید.

-در مورد مهارت های اجتماعی، درك حالت های چهره و زبان بدنی، مهارت های گوش دادن و طنین صدا با او كار كنید كه معنای هر كدام را بداند. مثلاً بفهمد صدای طرف مقابل حالت خشمگین و تهدید آمیز گرفته است و ...

«من بدن یك انسان را می كشیدم و از او می خواستم از روی آن به من نشان دهد چه اتفاقی برایش افتاده است. زمانی كه متوجه شدت ماجرا شدم برایم بسیار هولناك بود».

- با او تمرین كنید كه در مقابل زورگویی چه كارهایی می تواند بكند مثلاً بگوید «نه» یا با اعتماد به نفس از آنجا خارج شود یا با كسی در این مورد صحبت كند.

چگونه از فرزندتان حمایت كنید:

كودكان دارای نیازهای ویژه به دلایل مختلفی ممكن است مورد آزار / زورگویی قرار گیرند. از این رو كارهای بسیار می توان برای آنها انجام داد و یك راهكار ویژه برای همه موارد وجود ندارد.

«هر كودكی ویژگی های خاص خود را دارد و باید با او به نحو خاصی رفتار كرد. با موقعیت پیش بروید. اگر كاری كردید كه اثری نداشت. راه دیگری در پیش بگیرید».

- اطمینان حاصل كنید، فرزندتان تقصیر ندارد و دیگران را تحریك نمی كند.

زمانی كه فرزندتان زورگویی / آزار را تجربه كرده است می توانید با بالا بردن میزان اعتماد به نفس كودكانتان آنها را حمایت كنید.

 اگر فرزندتان در مدرسه مورد زورگویی / آزار قرار می گیرد:

برای بسیاری از والدین بسیار مشكل است كه مسئله آزار دیدن فرزندشان را با اولیا مدرسه در میان بگذارند. این امر برای والدین كودكان با نیازهای ویژه به مراتب می تواند مشكل تر باشد. به عنوان مثال اگر برای ثبت نام فرزندتان در آن مدرسه خیلی با مسئولان مدرسه دست و پنجه نرم كرده باشید و یا فرزندتان مشكلاتی داشته باشد كه فضای مدرسه را متاثر كرده باشد این مسئله بسیار پیچیده می شود. در هر صورت اولیا مدرسه لازم است در جریان قرار گیرند و ضروری است كه محیطی امن را در مدرسه برای تحصیل فرزندتان برقرار كنند.

ممكن است این موضوع سریعاً بهبود نیابد اما مطلع كردن مسئولان به حال لازم وموثر است.

- اگر در مدرسه سیستم ارتباطی خاصی مثلاً یك صندوق نظرات یا دفتر خاصی برای ثبت نظرات والدین وجود دارد می توانید از آن استفاده كنید.

- اگر فرزندتان یك دفترچه رابط دارد می توانید در آن دفترچه موضوع را با معلم فرزندتان در میان بگذارید.

- می توانید موضوع را در انجمن اولیا و مربیان مطرح كنید.

- اگر جراحاتی در بدن فرزندتان به وجود آمده است از آن عكس بگیرید.

- اگر زورگویی و آزار ادامه پیدا كرد، شكایت كنید.

- به فرزندتان بیاموزید در مقابل زورگویی ایستادگی كند. ترسو نباشد و با جرات رفتار كند یا حداقل تظاهر كند از چیزی نمی ترسد.

- به او بیاموزید زمانی كه حس می كند مورد آزار قرار می گیرد محیط را با اطمینان ترك كند.

 كارهایی كه نباید انجام دهید:

- نباید در حمایت از فرزندتان با والدین كودك زورگو دعوا كنید.

- نباید به فرزندتان بگویی اگر او را زدند او هم آنها را بزند و یا اگر فحش شنید او هم فحاشی كند.

- نباید موضوع را رها كنید و آن را جدی نگیرید.

- نباید كودك را به حال خود رها كنید و تصور كنید اوضاع به خودی خود درست خواهد شد.

 

« به او گفتم قوی باش اگر گفتند تو چقدر گنده ای، بگو بله شاید درست می گویید، من گنده ام. بعد اتاق را ترك كن. اما نترس. وقتی متوجه شوند نقطه ضعفی نداری و از چیزی نمی ترسی دیگر دست از سرت بر می دارند»

پژوهش ها نشان داده اند می توان با استفاده از شكل های كارتونی به كودكان كمك كرد تا به ما بگویند چطور، كجا و توسط چه كسی / كسانی مورد آزار و زورگویی قرار می گیرند؟ نمونه ای از این شكل ها در اینجا آورده شده است كه می توانید با فرزندتان مطرح كنید:

چطور تو را اذیت می كنند؟ با چه چیزی؟

كجا می ترسی كه تو را اذیت كنند؟

بعضی از بچه ها نمی گذارند بچه های دیگر بازی كنند.

بعضی از بچه ها چیزهای بدی در مورد بچه های دیگر می گویند.

بعضی ها بچه های دیگر را می زنند.

بعضی از بچه ها، حرف های بدی به بچه های دیگر می زنند.

زمانی كه می خواهید با فرزندتان در مورد زورگویی و قلدری صحبت كنید، باید در مورد هر یك از شكل های كارتونی بگویید «بعضی از بچه ها ...» (به عنوان مثال بعضی از بچه های دیگر را می زنند یا حرف های بدی می زنند). بعد از او بپرسید در كلاس / مهد كودك شما هم بچه ها این طور هستند.

اگر كودك نام فرد خاصی را برد از او بپرسید آنها این كارها را با چه كسی انجام می دهند (ممكن است كودك خود من و یا دیگر همكلاسی ها را نام ببرد).همچنین از كودك بپرسید: تو هم این كارها را می كنی؟ (مثلاً تو هم كسی را مسخره می كنی؟)می توانید به كودك بگویید تو جمله های مرا تمام كن. «من دوست ندارم كه ...» و سپس همه مصداق های آزار و قلدری را برایش یكی یكی نام ببرید.
سایت های اینترنتی مفید:

در صورت تمایل می توانید به سایت های زیر مراجعه فرمایید و اطلاعات بیشتری كسب نمایید:

- www.Anti-bullyingalliance.org.uk

- http://antibullying.org

- www. Beatbulling.org

- www.bulliesout.com

- www.changingface.org.uk

- www.cafamily.org.uk

- www.childline.org.uk

- www.education-support.org.uk

- www.parentlineplus.org.uk

- www.kidscape.org.uk

 

 
 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS