تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - راهنمای دوران بلوغ(ویژه دختران کم شنوا)
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ دوشنبه 17 آذر 1393 توسط دکتر گیتا موللی

آیا گه گاه كارهایی كرده‌اید كه خانواده از ان بی اطلاع باشند؟

در تیم‌های ورزشی مدرسه شركت می‌كنید و خیلی به ورزش علاقمند هستید؟

همیشه دوست دارید به سینما بروید؟

به تازگی بدنتان تغییرات زیادی كرده است؟

كسی را حقیقتاً دوست دارید؟

گاهی حوصله اطرافیان خود را ندارید و زود عصبانی می‌شوید؟

 

همه نوجوانان حداقل درگیر یكی از این موارد هستند.

بعضی نوجوانان واقعاً دوست دارند به سینما بروند، به نظر بعضی‌ها هم، سینما خسته‌كننده است اما اغلب نوجوانان چیزهای مشتركی را دوست دارند و از چیزهای مشتركی متنفرند. بعضی از نوجوانان دوست دارند در مورد جنس مخالف بیشتر بدانند. معمولاً آنچه در مورد جنس مخالف می‌دانید را از خانه، مدرسه یا فیلمها یاد گرفته‌اید. این چیزها را شما بتدریج در طول زندگی یاد می‌گیرید و در مورد عشق، ارتباط با جنس مخالف و دیگر مسائل می‌آموزید.

در این جزوه اطلاعاتی در این خصوص برای شما آورده شده است، اما می‌توانید اطلاعات بیشتر را از كتابهای مفید و مشاوران و خانواده‌های خود كسب كنید.

دوستی‌ها و ارتباطات

همه نوجوانان در بدن خود و در درون خود با تغییراتی روبرو هستند. شما بتدریج به چیزهای جدیدی علاقمند می‌شوید، می‌خواهید فعالیت‌های جدیدی داشته باشید و دوست دارید ظاهر و لباستان را تغییر دهید. ظاهر شما هم تغییراتی خواهد كرد و بتدریج با ظاهر جدید خود كنار خواهید آمد. اینها یعنی بزرگ شدن شما و این گاهی بسیار دشوار است. بعضی از نوجوانان نسبت به این تغییرات بسیار حساس‌اند، این طبیعی است. به خاطر داشته باشید این موارد برای همه دوستان شما هم اتفاق می‌افتد.

خیلی خوبست كه دوستان زیادی داشته باشید كه در كنارتان باشند. آنها در مواقع نیاز پیش شما هستند و برای شما ارزش قائل‌اند. دوستان هر كس بخش مهمی از زندگی او هستند. شما می‌توانید با یكدیگر در مورد زندگی بیشتر بدانید، اشتباهات همدیگر را به یکدیگر گوشزد كنید و موفقیتهای همدیگر را جشن بگیرید.

پیدا كردن دوست

شاید دوست داشته باشید با كسی دوست شوید كه مثل خود شما باشد و بتواند شما را بهتر درك كند. بعضی اوقات در ارتباط بودن با كسی كه تجربه‌ای مشابه شما دارد خوبست. برای این منظور می‌توانید با email با آنها ارتباط برقرار كنید یا به آنها تلفن بزنید.

ممكن است بخواهید در فعالیتهای موجود در مدرسه یا اطراف منزل شركت كنید ویا با دیگر نوجوانانی كه در محله‌های دیگری هستند آشنا شوید. می‌توانید از پدر و مادر خود اجازه بگیرید و دوستانتان را به منزل دعوت كنید یا به منزل آنها بروید. اما قبل از آن باید ببینید آیا منزل آنها نزدیك منزل شما هست یا خیر.

چقدر به خودتان اطمینان دارید؟

اگر احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید و از ظاهر خودتان راضی باشید، اعتماد به نفس شما بهتر خواهد شد. شما باید:

ì لباسهایی بپوشید كه دوست دارید- لباسهایی كه در آنها احساس راحتی می‌كنید.

ì از شامپوها، دئودورانت ها و عطرهای خوب استفاده كنید.

ì به صورت و دستانتان كرم بمالید.

ì به دوستانتان علاقمند باشید.

ì در یك كار، هنر یارشته ورزشی حرفه‌ای شوید.

ì فقط به سئوالاتی پاسخ دهید كه دوست دارید.

ì به عقاید دیگران احترام بگذارید.

ì محكم باشید و چیزی را كه می‌خواهید بدست آورید.

 

تا قبل از اینكه 10 ساله بشوم مادرم همیشه لباسهایی تن من می‌كرد. كه اصلاً دوست نداشتم. اما حال كه بزرگتر شده‌ام سعی می‌كنم لباس‌هایی كه دوست دارم بپوشم.

 

 به خودتان افتخار كنید.

ì در تصمیمات مربوط به زندگی خود دخالت كنید و خودتان تصمیم بگیرید.

ì هرچه بزرگتر می‌شوید راههایی بیاموزید تا هرچه بیشتر با مشکلات كنار بیائید و این راهها را به كار ببندید.

 فشار همسالان

خیلی مهم است كه دوستانی همسن خودتان داشته باشید. خوبست تعدادی دوست داشته باشید كه بین آنها محبوب باشید. اما بعضی اوقات بعضی دوستی‌ها ناراحت كننده‌اند. این زمانی است كه جوانان می‌خواهند مستقل‌تر باشند و كارهای تازه‌ای مثل سیگار كشیدن، رفتن به جاهایی كه می‌دانند خطرناك است، مصرف داروها یا آشنایی با جنس مخالف را در پیش بگیرند.

اگر دوستان شما خیلی اصرار كنند كاری كنید كه دوست ندارید، خیلی مشكل است كه به آنها نه بگوئید.

من دوستان زیادی دارم. آنها همیشه مرا مجبور می‌كنند من هم مثل آنها لباس بپوشم وتابع مُد باشم.

 شاید نگران باشید كه آنها با شما قهر كنند. اما باید گفت معمولاً همه از كسانی كه روی عقیده خودشان می‌ایستند، خوششان می‌آید. بنابراین حتی اگر این كار برای شما بسیار بسیار مشكل باشد اما باز هم كاری كنید كه می‌دانید درست است نه اینكه كاری كنید كه مثل دیگران شوید.

 

 

 

من همیشه از ظاهر و بدن خود راضی هستم. من باید لباسهایی انتخاب كنم كه به من بیاید و خودم هم درآنها راحت باشم.

اگر كسی شما را اذیت می‌كند یا به بدن شما دست می‌زند و شما دوست ندارید ...

اگر یك بزرگسال و یا یكی از همسن و سالها، شما را مورد سوء استفاده قرار می‌دهد یعنی به شما و بدنتان دست می‌زند و شما دوست ندارید، حتماً به یك نفر بگوئید. مثلاً مشاور مدرسه، معلم و یا مادر.

این تقصیر شما نیست. حتماً باید از یك نفر بخواهید به شما كمك كند. این كار خیلی مشكل است اما باعث می‌شود كه دیگر تكرار نشود و قطع شود. هیچكس حق ندارد به شما دست بزند، حتی نزدیكترین افراد خانواده و دوستان.

 اذیت‌كردن، مسخره‌كردن، ناراحت‌كردن

ممكن است افرادی شما را بزنند، اذیت كنند، مسخره كنند و یا شما را با كارهای خود ناراحت كنند. ممكن است برای شما اسمی بگذارند كه ناراحتتان می‌كند، این كارها داخل مدرسه یا بیرون از آن غیرقابل قبول است. به یك نفر این اتفاقات را بگوئید تا به شما كمك كند.

اگر این آزارها به دلیل كمرویی شماست، می‌توانید كاری كنید؛ مثلاً.

 گاهی اوقات می‌توانید جمله‌ای آماده كنید كه همیشه برای دراین مورد  به كار ببرید (البته اگر لازم می‌دانید).

 بزرگ شدن

بزرگ شدن از حالت یك كودك به یك بزرگسال، روندی طولانی است. در ابتدا هورمونهای مختلفی در بدن ایجاد می‌شوند و باعث می‌شوند بدن شما تغییراتی كند. این همان شروع بلوغ است. همه نوجوانان تقریباً در 9 ‌تا‌ 16 سالگی به بلوغ می‌رسند و پریود می‌شوند. بعضی از نوجوانان كه دچار بیماریهای خیلی نادری هستند باید داروهایی مصرف كنند تا به بلوغ برسند.

به هنگام بلوغ، هر كس به میزانی تغییر می‌كند- در واقع تغییرات بدن در هر كسی با سرعت‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. گرچه ممكن است این امر باعث نگرانی شما شود اما یادتان باشد فقط شما نیستید كه این حالتها را دارید همه دوستان و همسالان شما هم همینطور هستند!!

بلوغ دختران معمولاً در سنین 9 تا 16 سالگی آغاز می‌شود. تغییرات مهمی كه در بدن ایجاد می‌شود عبارتند از:

— ممكن است وزن و قد شما افزایش یابد، اغلب این تغییرات خیلی سریع اتفاق می‌افتد.

— سینه‌های شما رشد می‌كند. ممكن است سینه‌هایتان درد كند یا حساس شود و یا بسوزد.

— زیر بغل یا در آلت تناسلی شما موهایی رشد می‌كند.

— ممكن است پوست و موی شما چرب شود و یا جوش بزنید.

— بیشتر عرق می‌كنید.

— چند وقت بعد عادت ماهیانه (پریود) شما شروع می‌شود. ابتدا پریود شما منظم نیست اما بعدها منظم می‌شود. پریود ماهی یكبار است و هر بار هفت روز طول می‌كشد. خیلی خوب است روزهای پریود خود را در یك دفترچه یادداشت كنید تا یادتان باشد پریود بعدی چه زمانی است. همچنین یادتان می‌ماند نوار بهداشتی تهیه كنید و همراه داشته باشید.

— ممكن است اخلاقتان دائماً تغییر كند (گاهی خوشحال باشید گاهی ناراحت گاهی عصبانی)

می‌توانید اطلاعات بیشتری در این مورد را از كتابها، صحبت با معلم و مشاور مدرسه بدست آورید. و یا با مادر، خواهر یا خانواده خود صحبت كنید.

سئوالات نوجوانان معمولاً عبارتند از:

… آیا همه تغییرات مربوط به بلوغ در بدن من ایجاد می‌شود؟

… آیا می‌توانم با جنس مخالف خود ارتباط داشته باشم؟

… آیا می‌توانم بعدها ازدواج كنم؟

… آیا من هم می‌توانم بعدها بچه‌دار شوم؟

خوبست با مراكز، انجمن‌ها یا متخصصی هم در این مورد صحبت كنید و اطلاعات دقیق‌تری بگیرید.

 مراقبت شخصی از خود

خیلی طبیعی است بیشتر با بدن خود آشنا شوید و از كارهای مربوط به هریك از اعضای بدن خود آگاه باشید. شاید نیاز داشته باشید برخی سئوالات خصوصی‌تر را از مادر، خواهر، پزشك یا مشاور مدرسه بپرسید. می‌توانید به دیگران بگوئید قبل از اینكه وارد اتاقتان شوند، دَر بزنند و یا زمانی كه در حمام هستید دَر را قفل كنید و كسی حق وارد شدن نداشته باشد. مهم است همه ما بدن خودمان را خوب بشناسیم و در موردش بیشتر بدانیم.

بسیاری از از رشد و تغییرات بدن خود راضی هستند. ممكن است بعضی از نوجوانان خجالتی شوند و دوست نداشته باشند كسی آنها را نگاه كند. این امر بسیار طبیعی است. اگر سوالاتی دارید باید به شخصی كه برای پرسیدن سئوالاتتان انتخاب می‌كنید، كاملاً اعتماد و اطمینان داشته باشید و سئوالاتتان را با هر كسی مطرح نكنید.

هرچه بیشتر رشد كنید، مستقل‌تر می‌شوید و بیشتر دوست دارید تنها باشید و سئوالات خصوصی‌تری در ذهن شما شكل می‌گیرد. شاید دلتان بخواهد كارهایی كنید كه قبلاً نمی‌كردید و دوست داشته باشید با همه متفاوت باشید. می‌توانید از خانواده خود بخواهید قبل از آمدن به اتاقتان دَر بزنند و كمی صبر كنند. می‌توانید كارهای شخصی‌تان را خودتان انجام دهید و اگر نمی‌توانید یك نفر (مثلاً مادر) مسئول كارتان باشد.

جنس مخالف

معمولاً نوجوانان علاقمند می‌شوند با جنس مخالف صحبت كنند، بخندند و به آنها اعتماد كنند. عشق بخش كوچكی از این ارتباطات است. عشق بخش هیجان‌انگیز و طبیعی روند بزرگ شدن شماست. ممكن است ابتدا در این مورد اطمینان نداشته باشید و احساسات جدیدتان برای شما عجیب باشند ولی بتدریج به آن عادت می‌كنید. اینطور نیست كه هر دو نفری كه با هم صحبت می‌كنند حتماً همدیگر را دوست دارند. عشق چیزی است كه مربوط به سالهای بعد و زمانی است كه كاملاً بزرگتر شده‌اید.

اشكالی ندارد كه كسی را دوست داشته باشید. اما دوست داشتن به معنای ارتباط داشتن با هم، تلفن زدن، قرار گذاشتن یا به منزل كسی رفتن نیست. ممكن است خیلی از كسانی كه می‌گویند دوستتان دارند، فكرهای بدی در سر داشته باشند.

ازدواج مربوط به سالهای بعد است. فكر كردن به ازدواج در سن شما بی‌معناست. تصمیم برای ازدواج پس از فارغ التحصیل شدن از مدرسه است.

اگر مایل هستید در مورد احساسات خود با خانواده، مشاور مدرسه یا یك فرد مورد اطمینان صحبت كنید اشكالی ندارد. قبل از گرفتن برخی تصمیم‌ها و انجام كارهایی از روی احساس حتماً با یك نفر بزرگسال مورد اعتماد صحبت كنید.

شما پس از پایان مدرسه می‌توانید ازدواج كنید. می‌توانید با یك پسر ازدواج كنید و این تصمیم مربوط به خود شماست. اما پیش از آن حتماً با یك یك فرد آگاه مشاوره كنید تا بعدها دچار مشكل نشوید.

ممكن است بخواهید به بعضی از عشق‌هایی كه در سر دارید پایان دهید یا بعضی از فكرها را از سرتان بیرون كنید. شاید كسی كه قبلاً به شما گفته است دوستتان دارد اكنون دیگر دوستتان نداشته باشد و یا متوجه شوید حرفهایش درست نبوده است. این چیزها ممكن است برای شما مشكل باشد و سبب شود ناراحت شوید و غصه بخورید. اما همة اینها بخشی از بزرگ شدن شماست معمولاً خانواده شما بهترین كسانی هستند كه می‌توانید در این مورد با آنها صحبت كنید.

ممكن است اصلاً به كسی علاقه نداشته باشید. این هم خیلی طبیعی است!! برای برخی از شما این احساسات در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد. زمان زیادی پیش رو دارید بهتر است بیشتر در مورد خودتان فكر كنید. خود را بهتر بشناسید و بهتر تصمیم بگیرید دنبال چه چیزی هستید. می‌توانید سئوالات خاص خود را پس از ساعت درس از معلم یا مشاور مدرسه بپرسید.

همه احساسات، افكار و تغییرات داخلی و بدنی شما نشان‌دهنده بزرگ شدن شماست. همه نوجوانان با این موارد روبرو هستند و اینها نشان می‌دهد به تدریج از یك دختر كوچك به یك دختر جوان تبدیل می‌شوید. اما باید همیشه مراقب باشید احساسات شما باعث نشود آینده شما از بین برود. این دوره حساس‌ترین دوره زندگی شماست! هرچه بیشتر در مورد خود بدانید و هرچه با افراد آگاه‌تری مشورت كنید راه بهتری انتخاب خواهید كرد، دوستان بهتری خواهید داشت و علاقمندی‌های عاقلانه‌تری پیدا خواهید كرد.

                                      مطمئن باشید می‌توانید!
 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS