تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - آزمون رفلکس اکوستیک
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ پنجشنبه 26 شهریور 1394 توسط دکتر گیتا موللی

آزمون رفلکس اکوستیک آزمونی ابژکتیو و دومین جزء از مجموعه ادیومتری ایمیتانس است. این آزمون با استفاده از همان دستگاهی به کار می‌رود که در تمپانومتری به کار می بریم(تمپانومتر)

آزمون رفلکس اکوستیک آزمونی ابژکتیو و دومین جزء از مجموعه ادیومتری ایمیتانس است. این آزمون با استفاده از همان دستگاهی به کار می‌رود که در تمپانومتری به کار بردیم یعنی تمپانومتر (tympanomerer) در این حالت ژنراتور صوت خالص هم به کار می‌رود تا صوتی را به گوش ارائه کند و انجام آزمون برای ما میسر شود.

در این آزمون اصواتی با شدت بالا در فرکانس‌های مختلف (معمولا 500 هرتز، 1000 هرتز، 2000 و 4000 هرتز) به مدت بسیار کوتاهی (2-1 ثانیه) به گوش ارائه می‌شود و میزان کاهش ادمیتانس (افزایش امپدانس) در آن زمان اندازه‌گیری می‌شود. در صورتی که با ارسال این صوت، تغییری در ادمیتانس گوش میانی رخ داد. این امر حاکی از سلامت قوس رفلکس رکابی است. رفلکس رکابی، رفلکس عضله استخوانچه رکابی در برابر اصوات بلند است که گوش را تا حدی به صورت رفلکسی در برابر اصوات بلند محافظت می‌کند.

قوس رفلکس رکابی: در راه عصبی آوران، ایمپانس‌ها از حلزون از طریق هشتم مغزی به هسته‌های حلزونی و سپس هسته‌های زیتونی فوقانی (ایپسی لترال و کنترالترال) و هسته حرکتی عصب هفتم (فاسیال) می‌رود و از این طریق سبب انقباض عضله رکابی هر دو سمت می‌شود.

 رفلکس اکوستیک هنجار سبب انقباض عضله رکابی در گوش میانی می‌شود. انقباض رکابی سبب کشیده شدن پرده تمپان به سمت داخل شده و امپدانس سیستم گوش میانی را افزایش می‌دهد. رفلکس اکوستیک دو طرفه است. به طور طبیعی، انقباض در هر دو گوش رخ می‌دهد و تفاوتی ندارد کدام گوش تحریک شده باشد.

* معیار تشخیصی ما در رفلکس اکوستیک عبارتند از: دامنه رفلکس، تاخیر (latency) و زمان افت / خیز رفلکس (rise / fall time)

ارزیابی رفلکس اکوستیک از طریق پروب در همان گوش (ایپسی لترال Ipsi lateral) یا از طریق هدفون (کنترالترال Contra lateral) صورت می‌گیرد. در حالت کنترالترال همه سیستم شنوایی دو گوش ارزیابی می‌شود در نتیجه هر گونه اختلال در راه‌های عصبی میان راه را هم ارزیابی می‌کند. در هر دو حالت کنترا یا ایپسی گوش مورد ارزیابی همان گوشی است که پروب در آن قرار دارد.

نتایج آزمون رفلکسی رکابی به صورت دسی بل (dB) بیان می‌شود. یعنی کمترین شدتی برحسب دسی بل که عضله رکابی منقبض می‌شود. معمولا رفلکس ها به صورت طبیعی در محدوده dB HTL 100-70 هستند.

در حالت غیرطبیعی که اختلال در مسیر قوس رفلکسی رکابی وجود داشته باشد یا رفلکس نداریم یا آستانه‌های آن کمتر یا بیشتر از حالت طبیعی‌اند (معمولا بیشتر) و یا تاخیر در آغاز رفلکس داریم. گاه مواردی تغییرات غیرمعمول در رفلکس داریم و یا با زوال رفلکس روبرو هستیم (عضله رکابی کمی منقبض می‌شود اما زود خسته می‌شود و از حالت انقباض درمی‌آید)

 

 

 


                                                      زوال یافته                                     هنجار

اختلال در رفلکس اکوستیک می‌تواند ناشی از این موارد باشد:

- کم‌شنوایی

- پاتولوژی عصب هستم مغزی یا فیبرهای عصب شنوایی

- اختلال در بخش مرکزی قوس رفلکس رکابی (ناهنجاری‌های ساقه مغز)

- اختلال در عصب هفتم

- مشکل گوش میانی

تفسیر ارزیابی رفلکس اکوستیک با توجه به نتایج دیگر آزمون‌ها صورت می‌گیرد (در ادیومتری هیچ آزمونی به تنهایی معیار نیست).

امروز استفاده از تمپانومتری و رفلکس اکوستیک جای بسیاری در شنوایی‌شناسی تشخیصی پیدا کرده است و از آن برای تشخیص میزان کم‌شنوایی، تشخیص کم‌شنوایی حسی از عصبی (حلزونی از وراد حلزونی) و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود و جزء روتین آزمون‌های ادیومتری شده است. در 85 درصد موارد تومورهای عصب هستم، رفلکس اکوستیک دچار مشکل می‌شود و جنبه تشخیصی بسیار ارزشمندی دارد. مهم‌ترین جنبه تمپانومتری و رفلکسی اکوستیک، ابژکتیو بودن آن است که نیازی به همکاری بیمار نداریم. از این رو در افراد سخت آزمون (که همکاری ندارند) از جمله کودکان خردسال کارایی بسیاری دارد. در حال حاضر هیچ آزمونی به طور منفرد ساده‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر از آزمون ایمیتانس برای تشخیص موارد پاتولوژی گوش میانی، حلزون، عصب هشتم و ساقه مغز پایین در دست نیست.

رفلکس در موارد پاتولوژی گوش

- کوچک‌ترین افت شنوایی انتقالی حتی به میزان 20 دسی بل سبب بالا رفتن آستانه رفلکس اکوستیک می‌شود. زیرا آستانه رفلکس اکوستیک به طور طبیعی 85-80 دسی بل است و در صورتی که افت انتقالی در گوش وجود داشته باشد این آستانه به 105-100 دسی بل می‌رسد. بنابراین رفلکس اکوستیک (رفلکس رکابی) به آسیب انتقالی گوش میانی بسیار حساس است.

- در موارد اختلال حسی عصبی نیز رفلکس اکوستیک تغییر می‌کند. به طور کلی افت شنوایی حسی عصبی در حد ملایک اثر اندکی روی رفلکس دارد با افزایش کم‌شنوایی (بیشتر از 40 دسی بل) آستانه رفلکس هم به صورت خطی افزایش می‌یابد (افزایش کم‌شنوایی                  افزایش آستانه رفلکس)

زمانی که افت شنوایی حسی عصبی به بیش از 70 دسی بل برسد، دیگر رفلکس رکابی نخواهیم داشت.

                         تا 40 دسی بل: اثری ندارد

* افت حسی عصبی 70-40 دسی بل: افزایش خطی

                         بیش از 70 دسی بل: عدم وجود رفلکس

- رفلکس رکابی به پاتولوژی وراء حلزونی (بعد از حلزون راه‌های عصبی شنوایی) بسیار حساس است و اگر مسیر قوس رکابی دچار پاتولوژی باشد، رفلکس‌ها یا وجود نخواهند داشت یا آستانه آنها بالا خواهد رفت (بسته به محل ضایعه)

- در موارد کم‌شنوایی غیرارگانیک (افراد متمارض)، وجود رفلکس نشان دهنده عدم وجود کم‌شنوایی اظهار شده یا خفیف بودن آن است.

دکترگیتاموللی
طبقه بندی: کارشناسان، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS