تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - تمپانومتری
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ پنجشنبه 26 شهریور 1394 توسط دکتر گیتا موللی

تمپانومتری آزمایش شنوایی نیست ؛ از تمپانومتری برای این استفاده می شود كه مشخص كنیم قسمتهای متحركت گوش میانی كاركرد مناسبی دارند یا خیر .

تمپانومتری یکی از مهم‌ترین آزمون‌های شنوایی است و یکی از سه آزمونی است که ایمیتانس (Immihance) ادیومتری را تشکیل می‌دهند. دو جزء دیگر کمپلیانس استاتیک (Static Compliance) و رفلکس اکوستیک هستند. واژه ایمیتانس نشان دهنده اصل ارزیابی جریان انرژی است.

    تمپانومتری آزمایش شنوایی نیست ؛ از تمپانومتری برای این استفاده می شود كه مشخص كنیم قسمتهای متحركت گوش میانی كاركرد مناسبی دارند یا خیر . یك گوشی كوچك به آرامی در مجرای گوش قرار داده می شود. یك پمپ كوچك میزان فشار هوای مجرای گوش را تغییر می دهد. با تغییر در فشار ، پرده گوش باید به راحتی به سمت داخل و خارج حركت كند. دستگاه تمپانومتر، این حركت را با ثبت اصواتی كه از پرده گوش منعكس می شوند نشان می دهند. اگر پرده گوش آزادانه حركت نكند ، احتمالاً درون گوش میانی ، مایع جمع شده است و یا مشكل دیگری در آن وجود دارد . تجمع مایع در گوش میانی معمولاً نشانه وجود اوتیت میانی ترشحی ( گوش چسبنده ) است . اوتیت میانی ترشحی می تواند سبب ایجاد كم شنوایی انتقالی موقتی شود. 

تمپانومتری توانایی پرده تمپان را برای پذیرش اصوات ارزیابی می‌کند بنابراین مکانیزم انتقالی گوش را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمون، آزمونی پویا (dynamic) است به این معنی که پرده تمپان در طول آزمون در حال حرکت است. روش اصلی این است که یک صوت خالص (معمولا 220 یا 660 هرتز) به مجرای خارجی گوش می‌فرستند تا میزانی که پرده تمپان این موج را می‌پذیرد (admitted) یا نمی‌پذیرد (impeded) مشخص شود. در گوش‌های هنجار، پرده تمپان بیشتر صورت رسیده را در حالت خاصی می‌پذیرد به این ترتیب که هنگامی که فشار هوای مجرای گوش (صوت رسیده به گوش) خیلی نزدیک به فشار اتمسفر است، بیشتر این صوت توسط پرده گوش پذیرفته می‌شود.

در تمپانومتری فشار هوا به دکاپاسکال (depa یا داپا) یا میلی متر آب (mmH2O) بیان می‌شود و در مجرای گوش در حال تغییر دائمی است. فشار هوای داخل مجرای گوش از مقادیر بالاتر از فشار اتمسفر (معمولا 200+ داپا) به فشار حدودا برابر با فشار هوای اتمسفر (.dapa) و سپس به فشار کمتر از فشار اتمسفر (معمولا 200- داپا) تغییر می‌کند. در نتیجه پرده تمپان هم با فشار مثبت و منفی اعمال شده حرکت می‌کند.

در گوش طبیعی در حالت عادی فشار هوا برابر با فشار اتمسفر است. در نتیجه فشار مثبت مجرای گوش خارجی سبب می‌شود پرده تمپان به سمت داخل حرکت کند. زمانی که فشار هوای مجرای خارجی کمتر از فشار اتمسفر باشد، پرده تمپان به سمت خارج حرکت می‌کند. در حالت اول پرده گوش پذیرای صوت نبوده و در حالت دوم نیز نسبت به صوت مقاومت نشان می‌دهد. بنابراین در هر دو حالت امپدانس افزایس و ادمیتانس کاهش می‌یابد. تنها زمانی پرده گوش بهترین پذیرش صوت را دارد که فشار مجرای گوش برابر با فشار اتمسفر باشد. در این حالت امپدانس حداقل و ادمیتانس حداکثر خواهد بود.

بنابراین زمانی که فشار هوا در دو طرف پرده تمپان برابر باشد، پرده حداکثر پذیرش صورت را دارد (حداکثر تحرک) بنابراین به هنگام رسیدن صوت حداکثر حرکت را هم می‌کند. در گوش هنجار که فشار داخل محفظه گوش میانی به اندازه فشار هوای اتمسفر است، در همان فشار (فشار اتمسفر 0mmH2O) حداکثر تحرک پرده تمپان ثبت می‌شود. حال اگر فشار هوای داخل محفظه گوش میانی به دلیلی کمتر از فشار هوای اتمسفر باشد در فشاری کمتر از فشار هوای اتمسفر پرده حداکثر تحرک خود را دارد و بالعکس. بنابراین با این تکنیک و ثبت حرکات پرده در مقابل تغییر فشار ارائه شده می‌توان فشار هوای داخل محفظه گوش میانی را تعیین کرد و مشخص نمود آیا محفظه گوش میانی دارای فشار منفی، فشار صفر یا فشار مثبت است.

در مواردی که در گوش میانی اوتیت میانی داشته باشیم، حرکت پرده تمپان خیلی محدود می‌شود (امپدانس زیاد می‌شود) بنابراین پرده در مقابل تغییر فشار تحرک بسیار کمی دارد و تقریبا هیچ گونه امپدانس یا دمیتانسی قابل ثبت نیست.

در تمپانومتری یک پروب تیوب (لوله پروب) پلاستیکی در گوش فرد (در مجرای گوش) فرد می‌کنیم و تحریک صوتی می‌فرستیم، تغییر فشاری اعمال می‌کنیم و میزان صوت برگشتی که از پرده تمپان منعکس شده است، اندازه‌گیری می‌شود.

نتایج تمپانومتری رسم می‌شود و به همین منظور برگه‌های تمپانومتری وجود داشته که مشکل تمپانوگرام فرد به صورت دستی (توسط آزمونگر) یا اتوماتیک (توسط دستگاه تمپانوگرام) روی آن ترسیم می‌شود. شکل تمپانوگرام نمایانگر وضعیت فشار هوای داخل گوش میانی است.  این آزمون به تنهایی وضعیت پاتولوژیک گوش میانی را به طور کامل بیان نمی‌کند، اما در مجموعه تست‌های ادیومتری و با توجه به نتایج دیگر آزمون‌های ادیومتری ما را در رسیدن به تشخیص نهایی کمک می‌کند.

* نکته: در شنوایی‌شناسی تشخیصی هیچ آزمونی به تنهایی تعیین کننده نیست. ما همیشه به نتایج مجموعه تست (Test Battry) اعتماد می‌کنیم نه فقط یک آزمون.

اشکال در سیستم انتقال هوایی گوش میانی نظیر اوتیم میانی، بدعملکردی شیپور استاش، از هم گسیختگی زنجیره استخوانی و اتواسکلروز با تمپانوگرام فرد قابل تشخیص‌اند.

* معیارهایی در مورد استفاده ما: 1- نقطه‌ای است که حداکثر تحرک پرده رخ می‌دهد (قله تمپانوگرام)،

2- پهنای تمپانوگرام و 3- میزان امپدانس / ادمیتانس (تحرک) پرده تمپان.

تمپانومتری آزمونی بسیار حساس است و مدت‌ها پیش از آن که علائم کم‌شنوایی در فرد ظاهر شود تا فرد ناراحتی در گوش ابراز کند، وضعیت ناهنجار گوش میانی را (در صورت وجود) به ما نشان می‌دهد. از این‌رو گاه در معاینه اتوسکوپیک هیچگونه علامتی در پرده تمپان دیده نمی‌شود حال آن که تمپانوگرام حاکی از وجود ناهنجاری در محفظه گوش میانی است.

* اتوسکوپ وسیله‌ای شبیه به یک چراغ قوه کوچک است که در سر آن قیف کوچکی نصب شده. اتوسکوپ را داخل مجرای گوش خارجی فرد می‌کنند و با نگاه به داخل آن پرده تمپان را مشاهده می‌کنند. این عمل را اتوسکوپی می‌گویند. پیش از هرگونه آزمون ادیومتری اتوسکوپی مورد نیاز است تا هرگونه اشکال در پرده تمپان مشاهده و درنظر گرفته شود. اغلب اوقات، ناهنجاری‌های گوش میانی بامعاینه پرده تمپان قابل مشاهده است.

دکترگیتاموللی 
طبقه بندی: خانواده،  کارشناسان، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS