تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - کوش داخلی
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ پنجشنبه 26 شهریور 1394 توسط دکتر گیتا موللی

کانال‌ها و حفره هایی که در استخوان گیجگاهی قرار دارد لابیرنت استخوانی نامیده می‌شود ( لابیرنت به معنای چیز عجیب)

کانال‌ها و حفره هایی که در استخوان گیجگاهی قرار دارد لابیرنت استخوانی نامیده می‌شود ( لابیرنت به معنای چیز عجیب). از آنجا که لابیرنت استخوانی دارای کانال‌هایی درون استخوان است، به راحتی نمی‌توان آن را جدا کرد و جداگانه مورد بررسی قرار داد. درست به همان شکل، غشایی داریم که درون لابیرنت استخوانی قرار دارد. لابیرنت غشایی یک سری مجرا و کانال پیچ و خم‌دار است که داخل آن مملو از مایعی شفاف به نام اندولنف است. فضای بین غشایی و استخوانی از مایعی به نام پری لنف پر شده است. پری لنف بسیار شبیه به مایع مغزی نخاعی (CSF)1 است.

اما آندولنف دارای پتاسیم زیاد و سدیم کم است که دقیقاً عکس پری لنف و CSF است.

لابیرنت استخوانی را می‌توان به 3 قسمت تقسیم کرد:

1-      حلزون  cochlea

2-      وستیبول vestibule (دهلیز)

3-      مجاری نیمدایره (semicircular canals)

دهلیز (وستیبول) و مجاری نیمدایره مسئول تعادل و حلزون مسئول شنوایی است.

حلزون به سه قسمت تقسیم می‌شود:

Scala vestibule  اسکالا وستیبولی

Scala tympani  اسکالا تیمپانی

Cochlear duct   مجرای حلزونی

دریچه بیضی با وستیبول گوش میانی در ارتباط است که آن هم با یکی از حفره‌های حلزونی به نام اسکالا ویستیبولی ارتباط دارد. اسکالا ویستیبولی از دریچه بیضی تا هلیکوترما (helicotrema) در رأس حلزون امتداد دارد. دیگر حفره حلزونی به نام اسکالا تیمپانی از هلیکوترما (در پشت رأس حلزون) به موازات اسکالا ویستبولی کشیده شده است و به دریچه گرد منتهی می‌شود. اسکالا ویستبولی و اسکالا تیمپانی فضاهای پر از مایع پری لنف هستند که این دیواره‌های لابیرنت استخوانی و لابیرنت غشایی قرار دارند. آن قسمت از دیواره لابیرنت غشایی که اسکالا ویستبولی را دربردارد، مامبران ویستبولار (غشاء دهلیزی) vestibular membrane (یا غشاء رایسنر Reissner'ms) نام دارد. قسمتی از دیواره لابیرنت غشایی که اسکالا تیمپانی را دربردارد غشاء پایه (مامبران بازیلا basilar membran) نام دارد.

غشاء دهلیزی در حقیقت این دو مایع شیمیایی متفاوت (آندولنف و پری لنف) را از یکدیگر جدا می‌کند و  غشایی بسیار نازک است. غشاء پایه (مامبران بازیلار) پیچیده‌تر بوده و نقش اساسی را در مکانیزم شنوایی به عهده دارد.

پهنای غشاء پایه: غشاء پایه از یک سو به اسپیرال لامینای (spiral lamina) استخوانی متصل است و از سوی دیگر به دیواره خارجی لابیرنت استخوانی وصل است (از طریق لیگامان اسپیرال) فاصله بین اسپیرال لامینا و لیگامان اسپیرال در نزدیک پنجره یا دریچه بیضی 04/0 میلی متر است و در نزدیک هلیکوترما به 5/0 میلی متر می‌رسد. فیبرهای کلاژن، مبران غشایی در طول غشاء بین لیگامان اسپیرال و اسپیرال لامینا شبیه سیم‌های پیانو هستند. فیبرهای کلاژن نزدیک دریچه بیضی کوتاه‌تر و ضخیم‌تر از آنهایی هستند که در نزدیک هلیکوترما قرار دارند. هرچه غشاء پایه پهن‌تر می‌شود، قطر فیبرهای کلاژن در غشاء کمتر می‌شود. در نتیجه غشاء پایه نزدیک دریچه بیضی کوتاه و محکم‌اند و به ارتعاشات فرکانس زیر حساس‌اند. در حالی که بخش‌های نزدیک هلیکوترما پهن و شل بوده و به ارتعاشات فرکانس بم پاسخ می‌دهند.

سلول‌های درون مجرای حلزون تحت تاثیر ساختمانی هستند به نام ارگان کرتی (Organ of Corti) یا ارگان مارپیچی (Spiral Organ). ارگان کرتی شامل سلول‌های حسی ویژه و سلول‌های اپی تلیوم محافظ هستند. سلول‌های حسی را سلول‌های موئی (hair cells) می‌گویند. این سلول‌ها در قسمت سر خود برآمدگی‌هایی شبیه به مو دارند. سلول‌های موئی در چهار ردیف طولانی قرار دارند که سراسر مجرای حلزونی را دربرگرفته است. نوک موها در یک سکوی ژلاتینی بدون سلول قرار دارند که مامبران (غشاء) تکتوریال (Tectorial membrane) نامیده می‌شود. این غشاء هم به نوبه خود به لامینای اسپیرال متصل است.

سلول‌های موئی اکسون ندارند اما بخش غشایی آنها با پایانه‌های سیناپتیک نورن‌های حسی پوشیده شده است. جسم سلول این نرون‌ها در مودیولوس قرار دارد و به صورت گروهی گانگلیون اسپیرال را می‌سازند. فیبرهای بالارونده آوران این نرون‌های با هم جمع شده و عصب حلزونی را ایجاد می‌کنند. این عصب همراه با عصبی که از دهلیز می‌آید عصب حلزونی دهلیزی یا زوج VIII هشتم مغزی را درست می‌کنند.

دکترگیتاموللی
طبقه بندی: کارشناسان، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS