تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - سیستم شنوایی
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ پنجشنبه 26 شهریور 1394 توسط دکتر گیتا موللی

ارگان‌های شنوایی و تعادل را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد:

گوش داخلی

گوش میانی

گوش خارجی

(دکترگیتاموللی )

ارگان‌های شنوایی و تعادل را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد:

گوش داخلی

گوش میانی

گوش خارجی

گوش داخلی و گوش میانی تنها مسئول شنوایی‌اند اما گوش داخلی هم در شنوایی و هم در تعادل نقش دارد. گوش خارجی شامل لاله گوش و مجرای خارجی گوش (مجرایی از خارج به پرده گوش) است. گوش خارجی از قسمت داخلی خود به پرده گوش منتهی می‌شود. (پرده تمپان).

گوش میانی فضایی پر از هواست که در قسمت پتروس استخوان گیجگاهی قرار گرفته و استخوانچه‌های شنیداری را شامل می‌شود. گوش داخلی ارگان‌های حسی شنوایی و تعادل را درون خود دارد. و کانال‌هایی مملو از مایع است.

ساختمان‌های ارگان شنوایی و عملکرد آنها

گوش خارجی:

لاله گوش بخشی از گوش خارجی است که در بیرون قرار دارد و از غضروف ارتجاعی و پوست تشکیل شده است. شکل لاله گوش سبب می‌شود امواج صوتی را جذب کرده و آنها را به سمت مجرای خارجی گوش هدایت کند. مجرای خارجی گوش پوشیده از مو و سرومن است که عموماً واکس یا جرم گوش نامیده می‌شود. موها و سرومن از وارد شدن دبری ها و مواد زائد به پرده گوش جلوگیری می‌کنند.

پرده گوش یا پرده تمپان پرده‌ای سه لایه، نازک و نیمه شفاف است که تقریباً بیضی شکل است. این پرده گوش خارجی را از گوش میانی جدا می‌کند. سطح داخلی و خارجی‌اش اپی تلیوم است که لایه‌ای از بافت آنها را به هم متصل کرده است. امواج صدایی که از طریق مجرای گوش به پرده تمپان می‌رسند سبب ارتعاش آن می‌شوند.

گوش میانی

گوش میانی حفره پر از هوایی است که نسبت به گوش داخلی در قسمت میانی‌تر بدن قرار دارد. در قسمت داخلی آن دو سوراخ قرار دارند به نام‌های دریچه گرد و دریچه بیضی که گوش میانی را از گوش داخلی جدا می‌کنند. دو منفذ سبب ورود هوا به گوش میانی می‌شوند یکی به سلول‌های هوایی ماسئوئید در استخوان گیجگاهی باز می‌شود و دیگری لوله‌ای است به نام شیپور استاش که به حلق باز می‌شود و فشار هوا را بین هوای بیرون و هوای درون محفظه گوش میانی را یکسان می‌کند.

موازنه نبودن فشار گوش میانی و محیط خارج، پرده تمپان را دچار ناراحتی می‌کند، ارتعاشات آن را کم کرده و شنوایی را کاهش می‌دهد. این تغییرات در پرده تمپان در عین حال فیبرهای مسئول درد را تحریک کرده و سبب می‌شود دچار گوش درد شویم. به همین دلیل است که به هنگام سرماخوردگی، اصوات به نظر ما مهم می‌آیند و پرده گوش دردناک می‌شود. با باز کردن شیپوراستاش می‌توانیم این روند را کاهش دهیم. در این حالت هوا از طریق شیپوراستاش وارد گوش میانی می‌شود و فشار داخل و خارج گوش میانی را موازنه می‌کند. عمل بلع، خمیازه کشیدن، جویدن نیز سبب باز شدن شیپوراستاش می‌شوند. همچنین می‌توان بینی و دهان را بست و سعی کرد هوا به داخل گوش میانی فرستاد. اینها تکنیک‌هایی برای باز کردن شیپوراستاش‌اند.

گوش میانی شامل 3 استخوانچه است.

چکش        malleus

سندانی       incus

رکابی         stapes

این سه استخوانچه وظیفه‌ی انتقال ارتعاشات را از پرده تمپان به پرده (دریچه) بیضی به عهده دارند. دسته استخوانچه چکشی به سطح داخلی پرده تمپان متصل است ارتعاش پرده سبب می‌شود استخوان چکشی هم مرتعش شود. سر چکشی با مفصل بسیار کوچکی به سندانی وصل است، سندانی نیز با مفصل کوچک دیگری به رکابی متصل است. پایه رکابی به دریچه‌ی بیضی متصل شده است و با لیگامانی قابل انعطاف در جای خود قرار گرفته است.

* یکی از ساختارهایی که ممکن است جالب به نظر برسد، کوردا تیمپانی (Chorda Tympani) است. کوردا تیمپانی شاخه‌ای از عصب صورتی است که مسئول چشایی  قدامی زبان است. این شاخه از عصب از قسمت داخلی پرده تمپان می‌گذرد. کوردا تیمپانی کاری با شنوایی ندارد، فقط از میان گوش می‌گذرد. اما در عمل‌های جراحی گوش یا در جریان عفونت‌های گوش میانی ممکن است دچار آسیب شود. در این صورت حس چشایی قسمت قدامی زبان از بین می‌رود.

گوش داخلی

کانال‌ها و حفره هایی که در استخوان گیجگاهی قرار دارد لابیرنت استخوانی نامیده می‌شود ( لابیرنت به معنای چیز عجیب). از آنجا که لابیرنت استخوانی دارای کانال‌هایی درون استخوان است، به راحتی نمی‌توان آن را جدا کرد و جداگانه مورد بررسی قرار داد. درست به همان شکل، غشایی داریم که درون لابیرنت استخوانی قرار دارد. لابیرنت غشایی یک سری مجرا و کانال پیچ و خم‌دار است که داخل آن مملو از مایعی شفاف به نام اندولنف است. فضای بین غشایی و استخوانی از مایعی به نام پری لنف پر شده است. پری لنف بسیار شبیه به مایع مغزی نخاعی (CSF)1 است.

اما آندولنف دارای پتاسیم زیاد و سدیم کم است که دقیقاً عکس پری لنف و CSF است.

لابیرنت استخوانی را می‌توان به 3 قسمت تقسیم کرد:

1-      حلزون  cochlea

2-      وستیبول vestibule (دهلیز)

3-      مجاری نیمدایره (semicircular canals)
طبقه بندی: کارشناسان، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS