تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - تشخیص زودهنگام کم شنوایی در نوزادان
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ دوشنبه 3 آذر 1393 توسط دکتر گیتا موللی

امروزه والدین نگران تشخیص دیر هنگام ناتوانی نوزادشان اعم از کم شنوایی هستند اما امکاناتی فراهم شده که می توانند پیش از 6 ماهگی کم شنوایی را در نوزادان تشخیص دهند و برنامه های غربالگری نیز جهت تشخیص پیش از ترخیص از زایشگاه ارائه می شود...

 1.  3 الی 4 نوزاد از هر 1000 نوزاد ، با كم شنوایی عمیق دائمی متولد می شوند . قوانین بین المللی فعلی همگی توصیه می كنند كودكان دچار كم شنوایی مادرزاد پیش از 6 ماهگی تشخیص داده شوند . به همین دلیل برنامه های غربالگری جهانی شنوایی نوزادان مورد تصویب قرار گرفته است تا همه كودكان ، پیش از ترخیص از زایشگاه مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرند . در صورتی كه كودكی در ارزیابی های مقدماتی رد شود ، برای ارزیابی شنوایی جامع و كامل ارجاع می شود . در صورت تشخیص هر گونه كم شنوایی ، سمعك مناسب تجویز و كودك در یك برنامه توانبخشی زود درس ثبت نام می شود . هیچ كودكی برای استفاده از سمعك یا وسیله تقویت كننده دیگر و شروع اقدامات توانبخشی كوچك نیست .
  2  سن تشخیص كم شنوایی باید به پیش از 3 ماهگی برسد . اما اكنون این سن ، در كشور ما بسیـار بالاتر از این است ( در یك تحقیق در تهران در حدود 36 – 25 ماهگی بوده است ) . این تخمین بسته به میزان كم شنوایی كودك دارد . كم شنوایی های شدید تا عمیق ، معمولا" زودتر شناسایی می شوند ( گاهی زیر 18 ماهگی ) . اما كم شنوایی های ملایم تا متوسط یا كم شنوایی های یكطرفه ، غالبا" تا سن ورود كودك به مدرسه تشخیص داده نمی شود . در صـورت عدم تشخیص زودرس كم شنوایی ، برای بسیاری از این كودكان ، كسب مهارتهای زبانی ، گفتاری ، دركی و اجتماعی بسیار مشكل و غالبا" غیر ممكن است . 
 3.   تاخیر در تشخیص كم شنوایی ، تاثیر غیر قابل برگشتی بر تحول زبانی و گفتاری دارد . در صورت وجود كم شنوایی عمیق ، كودك بدون استفاده از سمعك یا دیگر وسایل تقویتی هیچ گونه دسترسی به گفتار ندارد و در نتیجه رشد زبانی و گفتاری نخواهد داشت . كم شنوایی های ملایم تر نیز تاثیر سوءچشمگیری بر رشد زبانی و گفتاری كودك بر جا می گذارد . بررسی های متعدد نشان داده اند كه صرفنظر از نوع راهكار مداخله أی ( روش شفاهی / شنیداری یا روش ارتباط كلی ) ،مهارتهای ارتباطی كودكانی كه پیش از 6 ماهگی كم شنوایی آنان تشخیص داده شده و اقدامات مداخله أی برای آنها آغاز شده است ، خیلی بیش از كودكانی است كه دیرتر شناسایی شده اند . 
 4.   امروزه تجهیزات نوین ما را قادر ساخته اند در همان بدو تولد ، وجود كم شنوایی را در نوزادان ، تشخیص دهیم . این روشها از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه اند و هیچیك درد ندارند : 
 الف ) OAE : آزمونی كه اصوات تولیدشده درحلزون (ارگان شنوایی درگوش داخلی ) را در پاسخ به تحریكات ارائه شده به گوش ارزیابی می كند ( به این ترتیب كه میكروفنی در گوش قـرار داده می شـود ) . این ارزیابی ها غیر تهاجمی اند و با آن می توان نوزادان سالم و نوزادانی را كه در بخش مراقبتهای ویژه نوزادی به سر می برند مورد آزمایش قرار داد .
ب) ABR : این آزمون ، ارزیابی فیزیولوژیك دستگاه شنیداری در پاسخ به اصواتی است كه از گوش فرستاده می شود . 3 یا 4 الكترود به سر نوزاد چسبانده می شوند تا فعالیت مغر را در پاسخ به صوت ثبت كنند . 
 5.   غربــالگری شنـــوایی آزمـونی سریع و مقرون به صرفه است ( چند دقیقه بیشتر طول نمی كشد ) كه افـــراد را به دو گروه تقسیم می كند : گروهی كه قبول می شوند ( سالم ) و گروهی كه رد می شوند ( نیازمند ارزیابی جامع ) . غربالگری شنوایی نوزادان ، امری مقرون به صرفه است . حتی كودكانی كه در غربالگری اولیه قبول می شوند ولی دارای شاخص های خطر كم شنوایی هستند باید تا سن سه سالگی هر 6 ماه یكبار مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرند .
6. همـه كم شنـوایی های با شــروع زودرس ، در زمـان تولـد قابـل شنـاسـایی نیستنـد . كم شنوایی ممكن است در هر زمان ایجاد شود . كم شنوایی هایی كه پس از تولد ایجاد می شوند ، در برنامه های غربالگری شنوایی نوزادان تشخیص داده نمی شوند . بنابر این متخصصین اطفال باید از شاخص های خطر كم شنوایی آگاه باشند و زمانی كـه به كودكی مشكوك می شوند ، وی را برای ارزیابی های شنوایی ارجاع دهند .شك والدین به تنهایی می تواند دلیل قانع كننده أی برای ارجاع كودك جهت ارزیابی شنوایی باشد . همچنین باید والدین در مورد روند رشد شنوایی آگاه باشند و بدانند زمانی كه به شنوایی كودك خود مشكوك می شوند ، چه اقداماتی می توانند انجام دهند .  
7.   می توان برای نوزادانی كه كم شنوایی شان تشخیـص داده می شود ، پیش از یك ماهگی ، سمعك مناسب تجویز كرد . با انجام اقدامات مداخله أی مناسب ، رشد زبانی ، دركی و اجتماعی این نوزادان ، به احتمال زیاد مشابه همسالان شنوای آنان خواهد شد . 
نتایج بررسی های جدید حاكی از این است كه كودكانی كه با كم شنوایی متولد می شوند و پیش از 6 ماهگی برای آنان سمعك مناسب تجویز شده و اقدامات توانبخشی صورت گرفته است . مهارتهای زبانی بسیار بهتری نسبت به گروهی دارند كه پس از 6 ماهگی تشخیص داده شده اند . تشخیص كم شنوایی و آغاز اقدامات توانبخشی در دوره نوزادی و شیرخوارگی ، نیاز به اقدامات توانبخشی در دوران مدرسه را تا حد زیادی كاهش می دهد .
 نكته قابل توجه اینجاست كه كودكان ناشنوا تا سن 9-8 ماهگی مانند كودكان شنوای هنجار ، قان و قون می كنند ( از خود صدا در می آورند ) و این امر اغلب سبب گمراه شدن والدین می شود و تصور می كنند فرزندشان شنوایی هنجار دارد .      
طبقه بندی: متفرقه، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS