تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - گپی با والدین کودکان استثنایی
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ سه شنبه 27 آبان 1393 توسط دکتر گیتا موللی

     زمانی كه والدین متوجه می شوند فرزندشان دچار کم شنوایی است , سفری را آغاز می كنند كه سراسر با هیجانات شدید , انتخابهای مشكل , برخورد با متخصصان و كارشناسان گوناگون و نیاز دائمی به كسب اطلاعات و یاری گرفتن از خدمات گوناگون همراه است . این والدین در ابتدا ممكن است احساس تنهایی كنند و حس كنند در این دنیا تنها رها شده اند . ممكن است ندانند چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را كسب كنند , از دیگران كمك بگیرند , حمایت های لازم را بدست آورند و فردی را بیابند كه آنان را درك كند .

  شما تنها نیستید :     
 آگاه شدن از وجود هر گونه مشكل , تاخیر رشدی یا متفاوت بودن فرزند ضربه ای بسیار سخت به والدین وارد می كند. حقیقت اینست كه هیچكس قادر نیست عظمت شوك و ناراحتی روزهای نخست آگاهی از معلولیت فرزند را روی كاغذ آورد . اما در این هنگام می توان كارهایی انجام داد تا از میزان وخامت حال و احوال خودكاست و بر این شوك غلبه كرد . در اینجا به برخی از واكنش های رایجی اشاره می كنیم كه معمولاً در این گونه والدین ایجاد می شود . 
 واكنش های معمول در والدین كودكان استثنایی    
 واكنش والدین پس از آگاهی از کم شنوایی فرزند خودعمومامشابه است.یكی از نخستین واكنش ها انكار است . " ممكن نیست این مشكل برای من, فرزندم و خانواده ام پیش آید"  انكار به سرعت جای خود را به خشم میدهد . این خشم ممكن است به سمت پرسنل درمانی باشد كه مایلند اطلاعاتی در مورد مشكل فرزندتان به شما بدهند . ممكن است این خشم , رابطه بین همسران را مخدوش كند و زن و شوهر با یكدیگر و یا با پدر و مادر خود یا همسرشان یا هر فرد دیگری از فامیل دچار مشكل شوند. در ابتدای امر این خشم به حدی شدید است كه تقریباً ممكن است دامن همه را بگیرد زیرا ریشه در احساس گناه و احساس از دست دادن چیزی عظیم دارد , احساسی كه قابل بیان و توضیح نیست و فرد نمی داند با آن چه باید بكند.  ترس یكی دیگر از واكنش هایی است كه بلافاصله ایجاد می شود . افراد معمولاً از ناشناخته ها می ترسند , نه شناخته ها . آگاهی از وضعیت فرزند , و ترسیم آینده او به والدین كمك می كند با این عدم اطمینان خود را از آنچه در پیش دارند ساده تر كنار آیند. " وقتی فرزندم پنج ساله شود , چه خواهد شد . زمانی كه دوازده ساله یا بیست و یك ساله شد چی؟ " , " اگر من نباشم چه بر سر این كودك خواهد آمد ؟" . سپس سوالات دیگری پیش خواهد آمد " آیا او هرگز  چیزی یاد خواهد گرفت ؟ " , " آیا دانشگاه خواهد رفت ؟ آیا توانایی عشق ورزیدن , زندگی كردن , خندیدن و انجام همه كارهایی را كه برایش در نظر گرفته ایم , خواهد داشت ؟ "      پس از آن احساس گناه به وجود می آید – احساس گناه و ترس از اینكه آیا والدین خود, سبب ایجاد این مشكل باشند . " آیا من كاری كرده ام این اتفاق برایم افتاد ؟ آیا این كودك نتیجه اعمال زشت گذشته من بوده است ؟ زمانی كه باردار بودم به اندازه كافی از خود مراقبت كرده ام ؟   احساس گناه در عین حال ممكن است معطوف به خدا , امور مذهبی و روحانی شود . " چرا خدا این بلا را بر سر من آورد. " " چرا من ؟ " , " چرا بچه من " , " مگر من چكار كرده بودم ؟ "  احساس ابهام , گیجی و گنگی نیز دوره سختی را پیش روی والدین می گذارد . این حس به این دلیل ایجاد می شود كه فرد به خوبی نمی داند چكار باید انجام دهد .   طرد , احساس دیگری است كه بسیاری از والدین تجربه می كنند. در صورتی که از امكان بروز چنین احساساتی آگاه باشید متوجه خواهید بود كه " تنها نیستند ". می توان كارهای سازنده بسیاری انجام داد و از بسیاری امكانات كمكی , ارتباطی و اطمینان بخش سود جست.  
طبقه بندی: خانواده، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS