تبلیغات
همه چیز درمورد کم شنوایی Every thing about hearingloss - احساسات منفی و آزاردهنده ناشی از کم شنوایی فرزند:
دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوا بسازی(دکترگیتامولّلی )

نگارش در تاریخ دوشنبه 8 دی 1393 توسط دکتر گیتا موللی

 به دلیل این كه شنیدن ارتباطات بین فردی در اجتماع بستگی به سلامت حس شنوایی دارد، فقدان آن حتی به میزان جزیی را می‌توان مانند نداشتن مهم‌ترین چیز زندگی توصیف كرد. كم‌شنوایی فرزند می‌تواند رفتار شما، ازدواج و كل شیوه زندگی‌تان را تغییر دهد. زمانی كه متوجه كم شنوایی فرزند خود می شوید ، نوعی محرومیت تجربه می‌كنیداثرات چند بعدی این شكست می‌تواند شیوه احساس‌تان را نسبت به خود, خانواده و فرزندان همچنین شیوه تفكرتان را در مورد احساس دیگران در مورد شما متاثر كند.

 این موضوع شخصیت شما را تغییر نمی‌دهد. افرادی كه به طور طبیعی ساكت هستند و تودار، در مقایسه با افرادی كه خونگرم و اجتماعی دارند به صورتی كاملاً متفاوت موضوع كم‌شنوایی فرزند خود را تجربه می‌كنند. از آنجا كه افراد با هم متفاوت‌اند و هر كس ماهیت خاص خود را دارد. هر كس این تجربه را به شیوه خود تجربه می‌كند اما برخی رفتارهای قابل پیش‌بینی در همه افراد هنگام آگاهی كم‌شنوایی فرزند یكسان است. شناسایی این رفتارها به ما كمك می‌كند برخی از احساساتی كه نسبت به خود داریم، همچنین عكس‌العمل‌ها و پاسخ‌های دیگران در نظرمان موجه جلوه كند. همچنین درك این رفتارها به شما انگیزه می‌دهد تا خودتان راهكارهایی كارساز جهت سازگاری با مشكل خود بوجود آورید. كم‌شنوایی ممكن است مانعی در برابر برآورده شدن بسیاری از آرزوها در مورد فرزندتان باشد .  میزان توانایی شما در كنار آمدن با این تغییرات، شیوه تاثیر كم‌شنوایی را بر زندگی‌تان از جنبه اجتماعی روان‌شناختی متاثر می‌كند.
  ادراكات: خودپنداره و تصویری از خود كه به دیگران منتقل می‌كنید تا حد زیادی بستگی به ادراكات شما دارد. اما گاه ادراكات انعكاس واقعیت‌ها نیستند. به عنوان مثال ممكن است تصور كنید فقط سالمندان سمعك می‌زنند. این اعتقاد به تنهایی می‌تواند باعث شود كم‌شنوایی فرزند خود را نپذیرید. دیگر افراد ممكن است ادراكاتی در مورد فرزند شما داشته باشند كه آنها را خیلی متفاوت با آنچه واقعاً هستند در نظر آورند. اگر زمانی كه انتظار می‌رود كاری انجام دهند و یا آن را به گونه‌ای دور از انتظار انجام دهند، آنها در ذهن خود تصویری از شما و فرزندتان ترسیم خواهند كرد كه شیوه تفكرشان را نسبت به شما رقم می‌زند. اگر كم‌شنوایی فرزند خود را مخفی كنید هیچ چیزی نیست كه نشان دهد تصور آنها اشتباه است. مردم شما را با ادراكات اشتباه و نادرست خود و نه واقعیت‌ها توصیف می‌كنند. آنها حتی ممكن است ترجیح دهند در آینده هم در مورد شما چیزی ندانند زیرا بر این باورند كه در گذشته شما خواسته‌اید رفتاری غیردوستانه با آنها داشته باشید. این نوسانات می‌تواند احساسات افراد را خدشه‌دار كند. افراد سخت‌شنوا اغلب احساس می‌كنند ”هیچ كس آنها را درك نمی‌كند.“ این احساس تا حدی صحیح است اما بیشتر اوقات این طور تفسیر می‌شود كه هیچ كس مرا دوست ندارد. این باور منجر به افسردگی‌های خفیف و حتی شدید در خود و خانواده می‌شود.
  انكار: اگر از پذیرفتن این موضوع كه فرزندتان نمی‌تواند خوب بشنود طفره می‌روید و به اصرار می‌خواهید دیگران را سرزنش كنید كه شما را درك نمی كنند. در وضعیتی قرار دارید كه از نظر روان‌شناختی به آن انكار می‌گویند. زمانی كه در مرحله انكار هستید نمی‌توانید در جستجوی كمك برای كم‌شنوایی خود برآیید. در واقع شما كاملاً ناامید می‌شوید. زمانی كه این راهكارهای منفی كنارآمدن با كم‌شنوایی را انتخاب می‌كنید فقط خودتان و نه هیچ كس دیگر را فریب می‌دهید. اگر مردمی كه فرزند شما را می‌شناسند حدس نزنند وی دچار كم‌شنوایی است از رفتارها و واكنش‌های عجیب او شگفت‌زده خواهند شد. افرادی كه برای نخستین بار شما را ملاقات می‌كنند ممكن است شما را فردی سرد و كسل‌كننده تصور كنند. نتیجه‌ای كه آنان از رفتار غیرمعمول شما می‌گیرند بالقوه بسیار مخرب‌تر از این است كه از پیش بدانند فقط فرزندان نمی‌تواند خوب بشنود.
اجتناب : با گذشت زمان ممكن است متوجه شوید از موقعیت‌هایی كه شنیدن صداها برای فرزندتان مشكل است همچنین برخی افرادی كه می‌دانید فرزندتان در درك سخنانشان دچار اشكال است، اجتناب می‌كنید. اجتناب راهكاری منفی برای كنار آمدن با كم‌شنوایی است كه به تدریج پیوند شما را به دیگران و فعالیت‌هایی كه پیش‌تر لذت می‌بردید ضعیف می‌كند. اجتناب سبب می‌شود از شیوه زندگی قبلی در محل كار،‌ با دوستان، در فعالیت‌های تفریحی و خانواده نزدیكتان كناره‌گیری كنید. اگر به جای آن كه برای جبران كم‌شنوایی فرزند خود از دیگران كمك بخواهید، از گوش دادن به صحبت‌های دیگران اجتناب كنید در واقع خود را از لذت‌هایی چون پدر و مادر بودن یا پدربزرگ و مادربزرگ بودن و با دیگران بودن دور كرده‌اید. علت انكار كم‌شنوایی می‌تواند شامل طیف وسیعی باشد كه از نگرش‌های منفی در فرهنگ عامه تا بی‌اطلاعی از ماهیت كم‌شنوایی را در بر‌گیرد، شما كم‌شنوایی انكار می‌كنید زیرا از ماهیت كم‌شنوایی آگاه نیستید زیرا سراسیمه به این می‌اندیشید كه شاید نتوانید به دیگران بگویید چگونه به شما و فرزندتان كمك كنند. اگر انكار مزمن و درازمدت شود مشكل كم‌شنوایی را تشدید می‌كند زیرا به صورت مشكلی برای همه در می‌آید. اگر زمانی كه موضوع كم‌شنوایی پیش كشیده می‌شود معترض شوید، شرایط را به سمتی سوق می‌دهید كه هیچ كس در آن برنده نیست در نتیجه دیگران عاجز شده و حتی ممكن است به تدریج شما را كنار بگذارند. انزوای خود خواسته‌ای كه عاقبت در اثر انكار ایجاد می‌شود، می‌تواند منجر به تنها ماندن شما شود. اما اگر بپذیرید كودك شما دچار كم‌شنوایی است و برای یاری به او و بهتر شنیدن، كاری را انجام دهید كه باید، دیگر لزومی ندارد، زندگی را به تنهایی سپری كنید. اگر اطرافیان شما تصور كنند می‌تواند به خود و فرزندتان كمك كنید اما عملاً نمی‌خواهید، ممكن است بردباری خود را نسبت به شما از دست بدهند. از سوی دیگر بیشتر مردم اگر متوجه شوند شما بهترین وجه ممكن به خودتان كمك می‌كنید و هر كار از دستتان بر می‌آید انجام می‌دهید، آنها نیز به زعم خود تلاش می‌كنند راهكارهای مفید برقراری ارتباط با شما و فرزندتان را بیاموزند.
دیگر رفتارهای منفی: كم‌شنوایی به ندرت منجر به بروز موقعیت‌های تهدیدكننده‌ای برای زندگی می‌شود اما بسیاری از افراد سخت‌شنوا و خانواده هایشان در با استرسی دائمی و وضعیتی ناسالم به سر می‌برند. زیرا حس می‌كنند پیوسته مورد تهدید قرار گرفته‌اند. فراگیری روش‌های موثر راهبری استرس باید یكی از اهداف شخصی خود قرار دهید . همچنین استفاده از خدمات مشاوره و مراكز روانشناسی و مشاوره و مراجعه به افراد متخصص و آگاه مركب هر چه بیشتر اطلاعات پیرامون وضعیت فرزندتان می تواند بسیار كارساز باشد .
خودیاری: خودیاری پذیرش كم‌شنوایی و استفاده از فن‌آوری‌ مناسب، همچنین تمایل به آموزش و یادگیری در مورد علل كم‌شنوایی و راهكارهای بالقوه برای زندگی با كم‌شنوایی است. خودیاری ممكن است به معنای تجویز سمعك مناسب و آموختن اصول توانبخشی باشد. همچنین به این معنا باشد كه از وسایل كمك‌شنوایی استفاده كنید كه كارایی‌شان بسیار بیش از سمعك باشد و یا آموختن اطلاعات مفید ذهن خود را باز نگه ‌دارید تا در مورد همه مواردی كه پیش رو دارید آگاهی كسب كنید و در صورت نیاز آنها را بپذیرید تمام راههای گوناگون در دسترس شماست تا از زندگی خود لذت ببرید .  
طبقه بندی: خانواده، 

 
 

 

آخرین پست ها
 

- سوالات رایج درمورد کاشت حلزون(نقل از صفحه تلگرام کاشت حلزون های موفق )

- اصول روش AVT

- آزمایش های شنوایی با سمعك

- ادیوگرام

- پاسخ ساقه مغز شنوایی ( ABR )

- اتو اكوستیك ایمیشن ( OAE )

- ادیومتری گفتاری

- آزمون ادیومتری صوت خالص

- آزمون رفلکس اکوستیک

- تمپانومتری

- مروری بر آزمون‌های شنوایی شناسی

- آشنایی با انواع آزمایش‌های شنوایی

- وزوز گوش (Tinnitus)

- کم‌شنوایی حسی عصبی

- کم‌شنوایی انتقالی

- علل و انواع اختلالات شنوایی

- شنوایی و صوت

- عملکرد سیستم شنوایی

- کوش داخلی

- سیستم شنوایی

- راهكارهای افزایش طول عمر سمعك

- مشاوره ژنتیك درکم شنوایی

- علل ایجاد كم شنوایی

- مشکلات جوانان ناشنوا برای یافتن شغل مناسب چیست؟

- چطور میشود برای کودک شیرخوار کتاب خواند؟

- نوجوان ناشنوایم به تازگی با ناشنوایی و سمعکش مشکل پیدا کرده.چکارکنم؟

- آیا کودک کم شنوای من آمادگی ورود به مدرسه عادی را دارد؟

- کودکان کم شنوا در میان همسالانشان

- توصیه هایی برای والدین کودکان کم شنوا بیرون از خانه

- آیا فرد با کاشت حلزون میتواند در فعالیتهای ورزشی شرکت کند؟

آرشیو کامل آخرین پست ها


 
 

 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS